Ogólne zasady prowadzenia robót montażowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1967
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ogólne zasady prowadzenia robót montażowych - strona 1 Ogólne zasady prowadzenia robót montażowych - strona 2 Ogólne zasady prowadzenia robót montażowych - strona 3

Fragment notatki:

Ogólne zasady prowadzenia robót montażowych
Projekt technologii i organizacji montażu
Przeprowadzenie montażu w sposób prawidło­wy i bezpieczny wymaga przygotowania do­brego projektu technologii i organizacji monta­żu oraz jego konsekwentnego wdrożenia. Pro­jekt taki stanowi integralną część dokumentacji technologiczno-organizacyjnej budowy i powi­nien być wykonany przez działy przygotowa­nia produkcji zarządów przedsiębiorstw wyko­nujących roboty. W projektach montażu trzeba wykorzystywać realne możliwości i doświad­czenia przedsiębiorstw oraz założenia realiza­cyjne prowadzonej inwestycji, a także warun­ki kontraktowe. Niedocenienie tego typu doku­mentacji lub jej niedbałe wykonanie jest przy­czyną niegospodarności, zlej jakości wykony­wanych robót, zagrożeń wypadkowych i wy­dłużenia cykli realizacyjnych, co pociąga zwy­kle za sobą pogorszenie wyników ekonomicz­nych przedsiębiorstwa. Obiekty o prostszej po­wtarzalnej konstrukcji realizuje się na podsta­wie opracowań o zawężonym zakresie, tzw. in­strukcji montażowych. W budownictwie syste­mowym instrukcja montażowa powinna stano­wić uzupełnienie aktualizujące przepisy i karty technologiczne montażu do lokalnych warun­ków realizacji. Projekt technologii i organizacji robót montażowych pracownicy budowy powin­ni otrzymać przed rozpoczęciem robót, tak aby na jego podstawie można było przeszkolić bry­gady.
Projekt technologii i organizacji robót monta­żowych składa się z części opisowej i części graficznej. Część opisowa powinna zawierać: 1. Dane wyjściowe i charakterystykę obiektu. Określa się tutaj uczestników procesu inwesty­cyjnego, istniejące warunki wykonywania ro­bót oraz podstawowe dane obiektu, czyli przy­najmniej: typ (system) wznoszonej konstrukcji, wymiary gabarytowe, schemat statyczny kon­strukcji i zasady podziału na elementy prefabry­kowane oraz rodzaje złączy występujące między tymi elementami.
2. Charakterystykę lokalnych warunków realiza­cji, a w tym: ukształtowanie terenu budowy, wa­runki gruntowo-wodne, topografię regionu bu­dowy ze wskazaniem dróg dojazdowych, ich stanu nośności oraz stanu i nośności istnieją­cych wiaduktów i mostów. Należy podać infor­macje dotyczące uzbrojenia podziemnego tere­nu oraz przedstawić inwentaryzację przeszkód naziemnych i napowietrznych, a także charakte­rystykę przedsiębiorstwa wykonującego roboty, posiadany przez nie sprzęt montażowy i trans­portowy oraz informacje o brygadach montażo­wych.
3. Zestawienie prefabrykatów. Jest to właści­wie element charakterystyki technicznej obiek­tu, ale ze względu na znaczenie tego dokumen­tu traktuje się go osobno. Zestawienie prefa­brykatów powinno zawierać wszystkie elemen­ty, jakie podlegają montażowi. Wykonuje się je w formie tabelarycznej. W tablicy są wpisa­ne wszystkie elementy prefabrykowane wg ich rodzajów, w miarę możliwości z uwzględnie­niem chronologii ich montażu. W główce tabli­cy określa się oznaczenia, symbole i wymia­ry gabarytowe prefabrykatów, szkic elementu, masę własną i masę montażową, liczbę elemen­tów ogólną z podziałem (wg potrzeb) na działki montażowe, pasy lub fazy, masę ogólną monto­wanych elementów oraz największą rzędną gór­nej krawędzi elementu po zmontowaniu, a cza­sem również wymaganą wysokość podnoszenia maszyny montażowej.

(…)

… stanowią bowiem jego rozwinięcie. 5. Zasady doboru maszyn głównych do monta­żu. W oparciu o ustalenia zawarte w p. 4 okre­śla się wymagane parametry maszyn montażo­wych. Na ich podstawie po uwzględnieniu po­siadanego przez przedsiębiorstwo parku maszy­nowego oraz wskaźników ekonomicznych do­biera się konkretny typ maszyny.
6. Zestawienie urządzeń pomocniczych do mon­tażu. Określa się tu w oparciu o p. 4…
… mon­tażu, wykonany zazwyczaj w skali 1:200, a w nim: rzut realizowanego obiektu, drogi, tory, pasma jezdne i stanowiska maszyn mon­tażowych, place składowania z przedmontażo-wym ułożeniem prefabrykatów, podział obiektu na działki montażowe, ogólny kierunek postępu montażu i trasy dowozu prefabrykatów.
2. Plany montażu poszczególnych kondygna­cji lub faz montażu (wykonywane zazwyczaj w skali 1:50 lub 1:100…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz