To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ogólna charakterystyka naturalnych gruntów nasypowych
Gruntami naturalnymi nasypowymi nazywamy grunty powstałe w wyniku działalności człowieka, np. w wysypiskach, zwałowiskach, budowlach ziemnych itp. Ze względu na pochodzenie, grunty nasypowe dzieli się na nasypy niebudowlane i nasypy budowlane. Przydatność nasypów niebudowlanych pod fundamenty budowli zależy od rodzaju gruntów w nich występujących.
Nośność piasków i żwirów nasypowych można przyjmować za równą nośności piasków i żwirów rodzimych o tym samym stopniu zagęszczenia co nasypy. Należy jedoSl liczyć się z możliwym różnym stopniem zagęszczenia nasypu w różnych miejscach, wykonaniem fundamentów na nasypach niebudowlanych, usypanych z gruntów niespoistych, dobrze jest te nasypy zagęścić w dnie wykopu odpowiednio ciężkimi zagęszczarkami wibracyjnymi lub metodą udarową. Nasypy budowlane, wykonane odpowiednią technologią z gruntów niespoistych, stanowią dobre podłoże budowlane.
Nasypy niebudowlane z gruntów spoistych należy rozpatrywać pod względem stopnia zleżenia. Nasypy stare, sypane do wody lub nawodnione w późniejszym czasie, które zostały skonsolidowane pod własnym ciężarem (lub sztucznie) mogą stanowić niezłe podłoże budowlane, natomiast nasypy młode nie nadają się do posadowienia w nich fundamentów. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią nasypy usypane z podsuszonych brył, gdyż mogą zawierać duże pory i po zamoczeniu mogą dać szybkie i duże osiadania.
Nasypy budowlane z gruntów spoistych mogą być brane pod uwagę jako podłoże budowlane do lekkich budowli. Należy je traktować jednak jako grunty makroporowate o strukturze nietrwałej (zapadowej). Przy posadawianiu na nich fundamentów, należy stosować środki zabezpieczające, jak w przypadku podłoża z gruntów makroporowatych.
Nasypy z gruntów organicznych nie nadają się do bezpośredniego posadowienia fundamentów budynków, lecz mogą stanowić lekkie budowle melioracyjne.
Badania stopnia zagęszczenia nasypów z gruntów niespoistych należy wykonywać za pomocą sondowań. Liczba badań powinna być znacznie większa niż w gruntach mineralnych rodzimych.
W nasypach z gruntów spoistych, oprócz podstawowych badań geotechnicznych, należy wykonywać próbne obciążenia.
W przypadku występowania nasypów na danym terenie, jeżeli w dokumentacji geotechnicznej nie było otworów badawczych bezpośrednio obok projektowanych fundamentów, należy przed rozpoczęciem robót fundamentowych sprawdzić otworami nadawczymi miąższość nasypu bezpośrednio obok fundamentów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)