Odwzorowania azymutalne w położeniu biegunowym-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1596
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odwzorowania azymutalne w położeniu biegunowym-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Odwzorowania azymutalne (płaszczyznowe) w położeniu biegunowym. Podział:
- centralne;
- równokątne (stereograficzne);
- ortograficzne;
- równopolowe Lamberta;
- równoodległościowe Postela.
Punkt główny odwzorowania, w tym przypadku jest umiejscowiony dokładnie na biegunie, który jest jednocześnie punktem zenitalnym. Płaszczyzna równika stanowi płaszczyznę horyzontu. Siatka geograficzna złożona jest z południków i równoleżników. Południki krzyżują się w biegunie oraz przecinają pod kątem prostym równoleżniki. Obrazy południków w położeniu biegunowym zawsze tworzą pęk prostych. Kąty między obrazami południków na płaszczyźnie rzutów są takie same jak kąty między południkami na kuli ziemskiej. W zależności od przyjętego sposobu konstrukcji siatki odstępy między obrazami równoleżników w miarę oddalania się od bieguna ( punkt główny - środek):
- rosną:
- centralna;
- stereograficzna;
- są jednakowe:
- równoodległościowe Postela;
- maleją:
-równopolowa Lamberta;
- ortograficzna.
Siatki azymutalne w położeniu biegunowym, najprostsze konstrukcyjnie, są rzadko wykorzystywane. Częściej wykorzystuje się położenia ukośnie czy poprzeczne, a sama siatka mieści się na niewielkim arkuszu.


(…)

… jest z południków i równoleżników. Południki krzyżują się w biegunie oraz przecinają pod kątem prostym równoleżniki. Obrazy południków w położeniu biegunowym zawsze tworzą pęk prostych. Kąty między obrazami południków na płaszczyźnie rzutów są takie same jak kąty między południkami na kuli ziemskiej. W zależności od przyjętego sposobu konstrukcji siatki odstępy między obrazami równoleżników w miarę oddalania…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz