Odwodnienie wykopu za pomocą studni pionowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1694
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odwodnienie wykopu za pomocą studni pionowych-opracowanie - strona 1 Odwodnienie wykopu za pomocą studni pionowych-opracowanie - strona 2 Odwodnienie wykopu za pomocą studni pionowych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

9. Odwodnienie wykopu za pomocą studni pionowych. Zastosowanie igłofiltrów. Wykorzystanie drenażu poziomego do odwadniania terenu wokół budynku.
9.1 Studnie pionowe.
Studnie to elementy drenaży pionowych, które w zależności od warunków hydrogeologicznych wprowadza się w grunt różnymi metodami.
Studnia skład się z:
rury nadfiltrowej,
filtru - zasadniczy element studni, w zależności od budowy rozróżniamy: szkieletowe, siatkowe, obsypkowe, prętowe,
rury podfiltrowej - służy jako osadnik, jej długość uzależniona jest od wydajności zastosowanej pompy.
Studnie najlepiej spełniają swoją funkcję, gdy są zagłębione w piaszczystej warstwie wodonośniej.
Studnie najczęściej rozmieszczane są w postaci bariery ulokowanej z jednej lub dwóch stron odwadnianego wykopu. Mogą też być rozmieszczone na obwodzie, tworząc pierścień, który przechwytuje wody napływające z różnych kierunków.
9.2 Igłofiltry
Igłofiltr to rura o średnicy rzędu 30 - 100 mm zakończona filtrem umożliwiającym dopływ wody do wnętrza rury, skąd podciśnieniem jest transportowana rurociągiem do komory ssącej pompy i odprowadzana poza układ odwadniający. Instalacja igłofiltrowa składa się z następujących elementów:
igłofiltry
przewody łączące igłofiltry,
agregat pompowy.
Zaletą zestawu igłofiltrów jest ich prostota i niezawodność działania. Wadą jest niska wytrzymałość część filtra wykonanej z siatki. Zapuszczanie igłofiltrów odbywa się za pomocą rur wpłukujących.
9.3 Drenaż poziomy
Drenaże poziome układane są z reguły w na pewnej głębokości pod terenem gdy celem odwodnienia jest obniżenie Wdy gruntowej na stosunkowo dużej powierzchni. Wody gruntowe przejmowane są przez dreny, którymi woda spływa do zbieraczy, a stąd trafia do odbiorników. Grawitacyjny odpływ wody wymaga aby poziom wody w odbiornikach znajdował się poniżej poziomu wody w zbieraczach. Dreny i zbieracze są to rury ceramiczne, betonowe lub z tworzyw sztucznych. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz