Metody obniżania zwierciadła wody gruntowej w wykopie-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 777
Wyświetleń: 4676
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody obniżania zwierciadła wody gruntowej w wykopie-opracowanie - strona 1 Metody obniżania zwierciadła wody gruntowej w wykopie-opracowanie - strona 2 Metody obniżania zwierciadła wody gruntowej w wykopie-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Metody obniżania zwierciadła wody gruntowej w wykopie:
-1 Pompowanie bezpośrednio z wykopu bez obudowy
-2 pompowanie z wykopu w obudowie ze ścianek szczelnych
-3 zastosowanie wykopu w ściankach szczelnych za szczelnym korkiem
-4 obniżanie zwierciadła wody gruntowej za pomocą studni depresyjnych
-5 obniżanie zwierciadła wody gruntowej za pomocą igłofiltrów
Ad. 1 W metodzie tej w dnie wykopu instaluje się poziomy drenaż opaskowy, który przejmuje napływającą z zewnątrz wodę i odprowadza do studni, które w zależności od rozmiarów wykopu mogą być rozmieszczone np. w dwóch przeciwległych narożnikach lub we wszystkich czterech narożnikach. Ze studni tych woda jest odpompowywana za pomocą pomp na zewnątrz np. do kanalizacji deszczowej, pobliskich zbiorników lub rowów. Taki system odwadniania nadaje się, gdy wymagane jest obniżenie zwierciadła wody gruntowej max o 2 m i podłoże gruntowe zbudowane jest z gruntów słabo lub średnio przepuszczalnych np. glin, piasków gliniastych, pyłów, piasków pylastych. Skarpy takiego wykopu powinny być dość łagodne ze względu na ciśnienie spływowe dopływającej wody, które obniża stateczność skarp. Drenaż opaskowy i studnie powinny znajdować się poza obrysem fundamentów wznoszonych budowli.
Ad. 2 W tym przypadku ogólna idea jest podobna jak w p. 1) przy czym wykop wykonany jest w obudowie ze ścianek szczelnych oraz różnica poziomów wody jest znacznie większa - do 6.0 +8.O m. ścianki szczelne wbija się w grunt na odpowiednią głębokość poniżej dna wykopu. Głębokość ta wynika z dwóch warunków: odpowiedniego zakotwienia ścianki w gruncie w celu zapewnienia jej stateczności (przy dużych głębokościach stosuje się dodatkowo rozpory lub zakotwienia) oraz długości drogi filtracji, wpływającej na wydatek wody oraz zjawisko kurzawki, Podobnie jak w pkt. 1) wykonuje się drenaż opaskowy i instaluje płytkie studnie w dnie wykopu, z których odpompowywana jest woda.. Bardzo ważną sprawą jest niedopuszczenie dc zjawiska kurzawki w dnie wykopu i przerw w pracy systemu odwadniającego
Ad. 3 W przypadku dużego napływu wody do dna wykopu, np. ze względu na grunty o dużej przepuszczalności i dużej różnicy poziomów wody. System pomp może nie nadążyć z odbieraniem wody i może wystąpić upłynnienie gruntu w dnie wykopu (kurzawka). Wówczas lepszym rozwiązaniem może o kazać się wykonanie wykopu w ściankach szczelnych ze szczelnym korkiem w dnie. Po wbiciu ścianek wykonuje się wykop metoda podwodną (ostatnią warstwę gruntu należy wybierać ostrożnie. Aby nie naruszyć struktury gruntu w dnie wykopu). Następnie metodą podwodną, np. tzw. Metod a,,kontraktor" betonuje się korek w dnie wykopu. Po stwardnieniu korka wypompowuje się wodę z wnętrza wykopu. Wykonany korek może stanowić jednocześnie element przyszłego fundamentu. bądź stanowić stabilne podłoże pod przyszły fundament. Szczelność policzenia korka ze ściankami częściowo zapewniana jest przez docisk ścianek do korka wywoływany przez ciśnienie wody od zewnątrz. Niewielkie nieszczelności z czasem uszczelniają się same przez drobne cząstki gruntowe lub można uszczelnić przez wbicie sznura konopnego.


(…)

… rozpowszechnione w praktyce, z tego względu, że zwykle w budownictwie tradycyjnym zachodzi konieczność obniżenia zwierciadła wody o 2.0 do 3.0 m. Igłofiltry można stosować do obniżenia zwierciadła wody gruntowej do maksymalnie 5.0 m i w gruntach o dobrej wodoprzepuszczalności (żwiry. pospółki. piaski drobne do piasków gliniastych).Igłofiltry są to cienkie rurki o średnicy 50 mm z metalu lub tworzywa sztucznego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz