Odwodnienie - wykład - mosty

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 3010
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odwodnienie - wykład - mosty - strona 1 Odwodnienie - wykład - mosty - strona 2

Fragment notatki:

Odwodnienie
Sposoby odprowadzania z mostu wód opadowych nie różnią się właściwie od sposobów stosowanych w mostach wykonanych z innych materiałów. W przy­padku obiektów o niewielkiej rozpiętości nie stosuje się wpustów i rur. Odpo­wiednio wyprofilowany przekrój pomostu (wzdłuż i w poprzek) powoduje, że woda wykorzystując zjawisko grawitacji spływa z obiektu. Należy dodać, że wielkość pochylenia poprzecznego i podłużnego reguluje Rozporządzenie MTGW z 2000 roku - 3% [204].
Sposób odwadniania jezdni i chodników zależy od rodzaju nawierzchni za­stosowanej na obiekcie mostowym. W obiektach większych, oprócz nadawania spadków, instaluje się takie same systemy jak na mostach wykonanych z innych materiałów. Należy zaznaczyć, że zastosowanie nawierzchni drewnianej wyklu­cza w praktyce kontrolę nad odprowadzaniem wody. Stojąca na pomoście drew­nianym wodnym iłuje gnicie elementów takiej nawierzchni. Dlatego wskazane jest, aby jej elementy konstrukcyjne nie przęśle do siebie, aby było możliwe ich przewietrzanie.
W kładkach dla pieszych ze względu na ich małą szerokość woda jest odpro­wadzana ku krawędziom pomostu, które mogą być wykończone kapinosami np. z kształtowników aluminiowych.
Jako przykładowe przedstawiono dwa alternatywne sposoby odwodnienia mostu pokazanego na rys, 6.60 6.63 [74]. Jedna propozycja przewiduje odprowadzenie wody opadowej za pomocą systemu wpustów, przy założeniu obustronnego spadku poprzecznego 1% na zewnątrz mostu i podłużnego zgod­nego z pochyleniem podłużnym całej konstrukcji równym 1,334%. Natomiast druga wersja (zrealizowana) przedstawia znacznie prostsze rozwiązanie pole­ przecznego równego 1% do środka mostu. Powstałym w ten sposób rynsztokiem spływa woda w kierunku dolnego przyczółka. Przykład systemu odwodnienia mostu typu „block-glued" podano na rys. 6.63.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz