Odsłanianie się - korzyści i znaczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 378
Wyświetleń: 2282
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odsłanianie się - korzyści i znaczenie - strona 1 Odsłanianie się - korzyści i znaczenie - strona 2 Odsłanianie się - korzyści i znaczenie - strona 3

Fragment notatki:

Odsłanianie się Pokazywanie innym prawdziwego „JA” wnosi do naszych relacji ekscytacje i intymność. Oczyszcza je i ożywia. Bez odsłaniania się przed innymi pozostajemy w izolacji, w obrębie swojego własnego doświadczenia. Nie możemy się nie odsłaniać. Jeśli jesteśmy wśród innych, zawsze wysyłamy jakieś komunikaty o sobie, nawet jeśli kogoś ignorujemy, to nasza postawa i cisza coś ujawniają. Nie chodzi więc o to, czy odkrywać się przed innymi, ale jak to robić, w jaki sposób właściwy i skuteczny.
Odsłanianie się jest to komunikowanie informacji o sobie, zakładając istnienie drugiej osoby odbierającej komunikat, jak również ujawnianie siebie za pomocą języka niewerbalnego, np. gestów, postawy czy tonu głosu. Sygnały niewerbalne zawierają wiele nieuświadomionych, a więc niezamierzonych komunikatów. Informacja w definicji oznacza, że to, co komunikujemy, to rzeczy nowe dla drugiej osoby. Informacja może dotyczyć faktów, które zaobserwowaliśmy i zwracamy na nie uwagę uczuć, których doświadczyliśmy w przeszłości lub doświadczamy w danej chwili; myśli o sobie lub innych; oraz pragnień i potrzeb aktualnych i minionych. Wyrażenie „o sobie” - to prawdziwe JA, a odsłanianie nie polega na otaczaniu się na otaczaniu się kłamstwem i zniekształceniami czy chowaniu się za maską atrakcyjności.
Aby lepiej zrozumieć, o jakim JA mówimy, przedstawię siebie symbolicznie jako koło podzielone na cztery części: Otwarte Ja - obejmuje świadome działania i wypowiedzi
Ślepe Ja - to rozpoznane u nas przez innych, a czego sami jesteśmy nieświadomi (nasze przyzwyczajenia, oznaki zmanierowania, mechanizmy obronne, strategie ucieczki) Ukryte Ja - zawiera nasze sekrety- wszystko, co potajemnie myślimy, czujemy, czego pragniemy Nieznane Ja - można przypuszczać, że istnieje (jest nieznane) oraz nazwać ja nieświadomością; dowodem jego istnienia, są sny, doświadczenia po zażyciu mocnych leków lub narkotyków oraz przeżycia mistyczne. Powyższy podział nie jest sztywny, a poszczególne części nie są zamknięte. Nasze obserwacje, myśli, uczucia, pragnienia stale poruszają się pomiędzy poszczególnymi sferami. Wszystko, co widzisz, słyszysz i czego dotykasz w świecie zewnętrznym przechodzi do naszego Ukrytego Ja. Część informacji zapominamy, co oznacza, że przechodzą one do Nieznanego Ja. Niektóre doświadczenia wzmacniają nasze nieuświadomione przyzwyczajenia- wędrują do Ślepego Ja. Pewne rzeczy pamiętamy, ale ich nie ujawniamy- pozostają one w ukrytym Ja. Inne zauważamy i dzielimy się nimi z innymi - te przechodzą do Otwartego Ja. Odsłanianie się to przechodzenie informacji dotyczących naszych obserwacji, myśli, uczuć i potrzeb z Ukrytego Ja do Otwartego Ja.

(…)

…. Nie ujawniamy swojego wnętrza również z lęku przed odrzuceniem, karą, obmową, czy wykorzystaniem informacji przeciwko nam samym. Przecież ktoś może się z nas śmiać, odmówić nam lub odejść. Jeśli wyjawisz jedną wadę, pomyślą, że posiadasz jeszcze wiele innych. Jeśli ujawnisz coś pozytywnego, powiedzą, że się chwalisz. Można się również obawiać samowiedzy- odkrywając siebie przed innymi, lepiej poznajemy samych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz