Odroczenie rozprawy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odroczenie rozprawy - strona 1 Odroczenie rozprawy - strona 2

Fragment notatki:

ODROCZENIE ROZPRAWY - W toku post administracyjnego przed wydaniem orzeczenia mogą wystąpić różnego typu przeszkody, które powodują czasowe lub całkowite wstrzymanie postępowania. Są 3 rodzaje tych przeszkód, które powodują w konsekwencji odroczenie rozprawy albo zawieszenie postępowania albo jego umorzenie. Odroczenie rozprawy jest spowodowane skutkami krótkoterminowymi, nie wymagającymi wstrzymania całego post, a tylko nie pozwalają na odbycie jednej czynności, czyli rozprawy. Nie powoduje przerwania biegu terminów. Jedynie wyznacza się nowy termin odbycia rozprawy. Odroczenie następuje w formie procesowej POSTANOWIENIA , nie służy na nie zażalenie ( niezaskarżalne ). Gdy organ odroczy mimo że nie było podstaw to może to być kwestionowane w zażaleniu na bezczynność lub przewlekłe załatwienie sprawy w skardze do sądu.
ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA: - Ma miejsce wtedy gdy z jakiegoś powodu postępowanie nie może się toczyć przez jakiś czas.
- Postępowania się nie kończy, tylko się je na pewien czas przerywa. - Wstrzymanie biegu terminów procesowych do załatwienia sprawy.
- Można podejmować tylko które mają zmierzać do tego żeby postępowanie mogło być podjęte.
- Nie powoduje zakończenia postępowania. Jak przeszkoda ustąpi to postępowanie się podejmuje ( Nie wznawia ! ) Obligatoryjne zawieszenie: z urzędu lub na wniosek strony. - W razie śmierci strony lub jednej ze stron do czasu wyznaczenia następców prawnych.
- w razie śmierci przedstawiciela ustawowego, - w razie utraty przez stronę lub przedstawiciela ustawowego zdolności do czynności prawnych
- gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji uzależnione jest od rozstrzygnięcia wstępnego wydanego przez inny organ. ( zagadnienie wstępne )
Fakultatywne zawieszenie: - Gdy wystąpi o to strona, na wniosek której postepowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu (na wniosek). Jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.
Zawieszenie z mocy prawa: skutek działania siły wyższej (np. kataklizmy).
UMORZENIE POSTĘPOWANIA: Przeszkody trwałe - przeszkody powodujące, że postępowanie nie może się toczyć, długotrwałe, powodują obiektywną (np. ktoś starał się o zmianę nazwiska i zmarł) lub subiektywną (np. ktoś przestaje być zainteresowany prowadzeniem postępowania i wtedy występuje o umorzenie) niemożność prowadzenia postępowania, powoduje umorzenie postępowania. 2 rodzaje umorzenia: a) obligatoryjne - następuje z urzędu, na wniosek strony, na wniosek podmiotów na prawach strony; gdy postępowanie stało się bezprzedmiotowe z przyczyn podmiotowych

(…)

… żądania strony - tylko decyzje I instancji)
- pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie
- podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji lub, jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym.

…. Współdziałanie w znaczeniu szerokim jest pewną współpracą organów po to, żeby wydać decyzję. Formy współdziałania a) pomoc prawna - polega na tym, że jeżeli osoba, którą chcemy przesłuchać, mieszka daleko, to się zwracamy do innego organu o dokonanie tych czynności. I organ który się zwraca o pomoc prawną do innego organu określa zakres rzeczy, które chce żeby były przeprowadzone. I ten organ, który ma dokonać pomocy prawnej jest związany w tym sensie, że musi tych czynności dokonać, których organ od niego żąda/prosi. Gdyby organ nie wykonał tego o co inny organ go poprosił, to strona mogłaby zakwestionować, że nie został wystarczająco wyjaśniony status prawny.
b) współdziałanie w znaczeniu węższym - Jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz