Rozprawa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1274
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozprawa - strona 1 Rozprawa - strona 2 Rozprawa - strona 3

Fragment notatki:

Rozprawa Jest to forma postępowania wyjaśniającego, która umożliwia realizację zasady kontradyktoryjności, koncentracji dowodów, bezpośredniości, szybkości, prostoty, oszczędności, jedności i celowości wszystkich czynności składających się na proces administracyjny. Rozprawa umożliwia koncentrację w jednym czasie i miejscu wszystkich uczestników postępowania, którzy ustnie i bezpośrednio dokonują poszczególnych czynności procesowych. Przeprowadzenie rozprawy administracyjnej jest obowiązkowe, jeżeli: Przyspieszy to lub uprości postępowanie - Ocena czy przeprowadzenie rozprawy administracyjnej będzie miało wpływ na przyspieszenie lub uproszczenie postępowania należy do organu administracyjnego
Zapewni osiągnięcie celu wychowawczego - Osiągnięcie celu wychowawczego poprzez przeprowadzenie rozprawy administracyjnej jest kwestią wątpliwą. Trudno jest, bowiem porównywać w tym zakresie rozprawę administracyjną z rozprawą w postępowaniu cywilnym
Wymaga tego przepis prawa - Organ administracyjny jest zobowiązany przeprowadzić rozprawę przed wydaniem decyzji, jeżeli wymaga tego przepis ustawy. Wydanie decyzji bez przeprowadzania rozprawy stanowi naruszenie przepisów postępowania administracyjnego i powoduje uchylenie decyzji przez NSA
zachodzi potrzeba ustalenia interesów stron jest to potrzebne dla wyjaśnienia sprawy z udziałem świadków, biegłych, oględzin.
Organ administracji publicznej podejmuje przed rozprawą czynności niezbędne do jej przeprowadzenia. W szczególności wzywa strony do złożenia przed rozprawą wyjaśnień, dokumentów i innych dowodów i do stawienia się na rozprawę osobiście lub przez przedstawicieli albo pełnomocników, a także wzywa świadków i biegłych do stawienia się na rozprawę. Organ prowadzący postępowanie zawiadamia ponadto o rozprawie państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, organizacje społeczne, a także inne osoby, jeżeli ich udział w rozprawie jest uzasadniony ze względu na jej przedmiot. W tym przypadku organ wzywa je do wzięcia udziału w rozprawie albo do złożenia przed rozprawą oświadczenia i dowodów dla jego poparcia.
W wezwaniu na rozprawę powinien być określony termin, miejsce i przedmiot rozprawy. Wezwanie doręcza się na piśmie stronom, świadkom, biegłym oraz państwowym i samorządowym jednostkom organizacyjnym, organizacjom i innym osobom, wezwanym do udziału w rozprawie. Możliwe jest także ogłoszenie o miejscu, dacie i przedmiocie rozprawy w drodze ogłoszenia, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że oprócz wezwanych stron, uczestniczących w postępowaniu, mogą być jeszcze w sprawie inne strony, nie znane organowi administracji publicznej.


(…)

… przeszkody do jej przeprowadzenia.
Odroczenie rozprawy jest możliwe:
Jeżeli kierujący rozprawą stwierdzi poważne nieprawidłowości w wezwaniu stron na rozprawę, Jeżeli niestawienie się strony zostało spowodowane przeszkodą trudną do przezwyciężenia, Oraz z innej ważnej przyczyny.
Część właściwa rozprawy - obejmuje przeprowadzenie dowodów, należy tutaj zastosować wzory z rozpraw sądowych, tj. przesłuchanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz