To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Olejniczak. Notatka składa się z 2 stron.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA CZYNY CUDZE 1) Odpowiedzialność osób zobowiązanych do nadzoru Zawiniony czyn człowieka może także polegać na tym, że nie dopełnił on ciążącego na nim obowiązku nadzoru nad inną osoba, która w następstwie wyrządziła komuś krzywdę. W przypadku takim zobowiązany do nadzoru ponosi odpowiedzialność za własne zachowanie (tzw. wina w nadzorze) z tym zastrzeżeniem, że cudzy czyn, jakim jest zachowanie się podopiecznego, stanowił bezpośrednią przyczynę szkody (podopieczni to osoby do lat 13 i osoby niepoczytalne)
Ustawa przewiduje możliwość dochodzenia odszkodowania od: sprawującego nadzór ( culpa in custodiendo ) - odpowiedzialność ponosi każdy, „kto z mocy ustawy lub umowy zobowiązany jest do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego, winy poczytać nie można” - art. 427 ; odpowiedzialność oparta jest na winie osoby zobowiązanej do nadzoru. Ustawa chroniąc interesy poszkodowanego przez ustawienie korzystnych dla niego domniemań prawnych zwykłych (mogą być obalone przeciwdowodem):
co do winy w nadzorze
co do związku przyczynowego między zawinionym zachowaniem sprawującego nadzór a szkodą wyrządzoną przez podopiecznego osobie trzeciej;
*czyn podopiecznego, więc bezpośredniego sprawcy, musi być bezprawny, chociaż niezawiniony;
** art. 427 nie dotyczy to stosunku między podopiecznym a osobą zobowiązaną do nadzoru wyjątkowo samego sprawcy odpowiedzialność sprawcy - s prawujący dozór uwalnia się odpowiedzialności, gdy :
obalone zostanie domniemanie winy w nadzorze lub domniemanie związku przyczynowego
jeżeli ściągnięcie wierzytelności (odszkodowania) od osoby odpowiedzialnej z tytułu winy w nadzorze jest niemożliwe lub bardzo utrudnione
jeżeli brak jest osób zobowiązanych do nadzoru;
*w takich przypadkach, art. 428 przewiduje oparta na zasadzie słuszności odpowiedzialność bezpośredniego sprawcy; czyn musi mieć cechę bezprawności; przepis ten każe uwzględnić zwłaszcza stan majątkowy poszkodowanego i sprawcy.
2) Odpowiedzialność osób powierzających wykonanie czynności innej osobie - powierzający czynność (A) ponosi odpowiedzialność za cudzy czyn, a mianowicie zadziałanie osoby, której powierzył czynność (B), jeżeli czynność ta wyrządziła szkodę osobie trzeciej.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego typu odpowiedzialności: odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez samodzielnego wykonawcę ( culpa in eligendo ) - określa ona odpowiedzialność osoby, która powierzyła komuś czynność do samodzielnego wykonania, ale tylko wówczas, gdy wykonawca czynności wyrządza szkodę przy wykonywaniu czynności, a nie przy okazji lub przy sposobności wykonania czynności -
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)