Odpowiedzialność pracodawcy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność pracodawcy - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Odpowiedzialność pracodawcy: Może być to odp. majątkowa lub osobista. Odp. majątkowa pracodawcy została uregulowana w różnych przepisach P.P. określających skutki naruszenia praw pracowniczych, np. odpowiedzialność za wypadek przy pracy, chorobę zawodową, niewydajnie lub wydanie wadliwego świadectwa pracy, rozwiązania stosunku pracy, dyskryminacji, mobbingu itp. W zakresie nieuregulowanym w K.P. w grę wchodzi odp. oparta na przepisach K.C. Jest to zarówno odp. kontraktowa i odp. deliktowa. W sposób szczegółowy K.P. uregulował odp. pracodawcy za szkodę w mieniu pracownika. Pracodawca odpowiada za rzeczy pracownika, które uległy zniszczeniu, uszkodzeniu lub utracie w związku z pozostawaniem w stosunku pracy i świadczeniem pracy. Odp. pracodawcy za rzeczy (3 s ytuacje) gdy: a) Szkoda powstała z winy innego pracownika. Szkoda taka jest traktowana jako szkoda wyrządzona os. 3-ciej więc pracodawca jest obowiązany ją naprawić.
b) Szkoda została wyrządzona przez ruch przedsiębiorstwa lub podobnego zakładu uprawnionego w ruch przy pomocy siły przyrody. Jest uregulowana w K.C. (art. 435), a więc pracodawca odpowiada na zasadzie ryzyka.
c) Mienie to uległo utracie, zniszczeniu lub uszkodzeniu w skutek niewykonania lub nienależytego wykonania pieczy nad rzeczami pracownika. Zgodnie z K.P. pracodawca ma obowiązek pieczy nad rzeczami pracownika przyniesionymi w związku z pracą. Są to: odzież, żywność, narzędzia lub środki komunikacji. Są przedmioty potrzebne do wykonywania pracy. Jeżeli przedmioty te ulegną zniszczeniu, uszkodzeniu lub utracie za szkody odpowiada pracodawca. Pracodawca nie ponosi odp. za środki lokomocji: rowery, motocykle samochody, bo uważa się że nie są one bezpośrednio związane z pracą. Opowiada chyba że porozumienie zbiorowe przewiduje odpowiedzialność. Odpowiedzialność osobista pracodawcy : pracodawca odpowiada za przestępstwa i wykroczenia przeciwko prawom pracowników. Przestępstwa zostały określone w K.K. (218-221), natomiast wykroczenia są określone w K.P., wyjątkowo rzadko w innych ustawach. Wykroczenia są orzekane przez sądy, ale też w postępowaniu mandatowym. Są rozstrzygane przez PIP. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz