Odpowiedzialność kierownika - omówienie.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność kierownika  - omówienie. - strona 1 Odpowiedzialność kierownika  - omówienie. - strona 2

Fragment notatki:

Odpowiedzialność kierownika Kierownik wnosząc swój wkład w rezultaty organizacji bierze za nie odpowiedzialność. Powinien on wiedzieć, która część końcowych wyników jest jego osobistą zasługą. Z zasięgiem odpowiedzialności kierownika wiążą się dwa pojęcia:
Rozpiętość kierowania oznacza liczbę osób, których praca może być bezpośrednio nadzorowana przez jednego człowieka; w praktyce nie powinna ona przekraczać liczby 6-8 podwładnych.
Rozpiętość odpowiedzialności kierowniczej oznacza liczbę osób, którym pojedynczy zwierzchnik może pomóc, poinstruować, ułatwić osiągnięcie celów ich pracy; w praktyce wynosi ona ok. 100 osób.
Pojęcie rozpiętości odpowiedzialności kierowniczej znajduje swoje uzasadnienie właśnie w metodzie ZPC. Jeśli powiem pracę mierzy się osiągniętymi rezultatami, wtedy nie trzeba jej bezpośrednio nadzorować, mówiąc podwładnym, co mają robić, a następnie pilnując, by to zrobili. Na rozpiętość odpowiedzialności kierowniczej nie ma wpływu, czy podwładnymi są poszczególne osoby, czy zespoły. Z pojęciem odpowiedzialności kierownika ściśle wiąże się zakres jego kompetencji. Reguła wytyczenia granic dla upoważnień kierownika w sferze decyzji brzmi następująco: „Cała władza, która nie jest wprost i na piśmie zastrzeżona dla wyższych szczebli zarządzania, należy do kierowników szczebli niższych”. Należy zatem określić decyzje, których dany kierownik nie jest władny podejmować w zakresie swych zadań. Zakłada się, że wszystkie inne wchodzą w zakres swych jego kompetencji i odpowiedzialności. Oprócz odpowiedzialności wobec przełożonych wyższego szczebla, kierownik ponosi również odpowiedzialność w dół - wobec podwładnych.
Jest on zobowiązany do:
Takiego przedstawienia swoich wymagań, aby podwładni dokładnie wiedzieli i rozumieli o co chodzi,
Pomocy podwładnym w określeniu ich własnych celów oraz w ich osiąganiu,
Zapewnienie podwładnym dostępu do niezbędnych informacji, narzędzi, personelu.
Udzielania konsultacji i porad.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz