Odpowiedzialność dłużnika - dług a odpowiedzialność

Nasza ocena:

3
Pobrań: 595
Wyświetleń: 1414
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność dłużnika - dług a odpowiedzialność - strona 1 Odpowiedzialność dłużnika - dług a odpowiedzialność - strona 2

Fragment notatki:

Odpowiedzialność dłużnika I. Dług a odpowiedzialność Dług jest wyrazem powinności, tj. obowiązku świadczenia dłużnika. Jest zależny od woli dłużnika. Odpowiedzialność odnosi się nie do samej powinności, lecz do kwestii pokrycia długu, która jest związana z przymusową realizacją świadczenia. nie zależy od woli dłużnika. Regułą jest , że oba pojęcia odpowiedzialność i dług występują łącznie , ściśle ze sobą związane w stosunku obligacyjnym.
II. Rodzaje odpowiedzialności Odpowiedzialność za dług: odpowiedzialność osobista;
odpowiedzialność rzeczowa.
Ad. 1) Odpowiedzialność osobista, i tylko ona, jest koniecznym korelatem powinności świadczenia obciążającej dłużnika wobec wierzyciela. Jest ona odpowiedzialnością majątkową . Jest w zasadzie nieograniczona , oznacza to, że dłużnik odpowiada za dług wobec wierzyciela całym swym majątkiem teraźniejszym i przyszłym.
Z odpowiedzialnością osobistą łączą się dwie cechy :
wierzycielowi służy wybór pomiędzy przedmiotami majątkowymi należącymi do dłużnika, z których chce uzyskać zaspokojenie, oraz wybór przymusowego sposobu zaspokojenia (art. 797 i 799 kpc);
w przypadku zbiegu wierzycieli, gdy majątek dłużnika nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich pretensji, każdy z wierzycieli otrzymuje w zasadzie tylko częściowe zaspokojenie wierzytelności wg stosunku wartości wierzytelności (art. 1026 kpc).
Ograniczenia odpowiedzialności osobistej:
odpowiedzialność dl unika sprowadza się do pewnej wyodrębnionej masy majątkowej dłużnika traktowanej w jego majątku jako osobna całość; w tym przypadku ograniczenie nie dotyczy tego, za co dłużnik odpowiada; w razie poszukiwań wierzyciela skierowanych do majątku dłużnika poszukiwania te mogą dotyczyć tylko składników wspomnianej masy i nie mogą objąć innej masy lub mas majątkowych;
dłużnik odpowiada za dług wprawdzie całym majątkiem (bez względu na istnienie lub nieistnienie w tym majątku pewnych mas wyodrębnionych), jednakże odpowiada tylko do pewnej wysokości ograniczonej liczbowo - niezależnie od wysokości długu; w tym przypadku ograniczenie dotyczy zatem tego za co dłużnik odpowiada, a nie tego czym odpowiada.
Ad. 2) Odpowiedzialność rzeczowa , jest w zasadzie niezależna od osobistej, jest następstwem pewnych czynności prawnych normowanych przez prawo rzeczowe i nie należy do dziedziny zobowiązań, jakkolwiek ich dotyczy. Istnieje ona w naszym prawie w przypadku zabezpieczenia wierzytelności zastawem (art. 306 i n. kc) i hipoteką (art. 65 i n. ustawy z dn. 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece)
Gwarancję zaspokojenia wierzyciela ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz