ODPŁATNOŚĆ ZA PRACĘ I OBCIĄŻENIE RYZKIEM FUNKCJONOWANIA ZAKŁADU PRACODAWCY, A NIE PRACOWNIKA Odpłatność za pracę nie należy do cech kreujących ten stosunek, jakkolwiek w doktrynie często wymienia się ją wśród wyznaczników przedmiotu prawa pracy. Zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia lub przeniesienie tego prawa na inną osobę jest czynnością nieważną. Pracownik świadczący pracę bezpłatnie może dochodzić od pracodawcy odpowiedniego pracodawcy aż do przedawnienia roszczenia o wynagrodzenie, tj. przez okres 3 lat od wymagalności świadczenia. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka- każdy ma prawo do wynagrodzenia, które również zapewniałoby jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej. Odpłatność za pracę związana jest z ponoszeniem ryzka gospodarczego, technicznego, socjalnego i osobowego przez pracodawcę a nie przez pracownika. Zasada ryzyka pracodawcy wynika z podstawowej konstrukcji stosunku pracy, którego treścią jest obowiązek starannego działania, a nie odpowiedzialność za wynik. Ryzyko- czynnik niepewności towarzyszący działalności każdego pracodawcy, a ściślej - niebezpieczeństwo wystąpienia negatywnych skutków związanych z samym pracownikiem, czy tez z niesprawnością maszyn, urządzeń. Ryzyko gospodarcze jest generalnie związane z nie ponoszeniem przez pracownika skutków ujemnych zdarzeń dotyczących działalności pracodawcy lub skutków złej jego gospodarki.
Niewypłacalność pracodawcy zachodzi wówczas, gdy sąd upadłościowy, na podstawie przepisów Prawa upadłościowego naprawczego wyda postanowienie o: ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika lub z możliwością zawarcia układu, zmienia postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie obejmujące likwidację majątku dłużnika, oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, jeśli majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, oddaleniu wniosku w razie stwierdzenia, ze majątek jest obciążony np. hipoteką, zastawem, a reszta nie wystarczy na koszty postępowania.
W razie niewypłacalności pracodawcy roszczenia podlegają zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ryzyko osobowe - prawdopodobieństwo wystąpienia w działalności pracodawcy ujemnych następstw związanych z osobą pracownika. Wiąże się z obciążającymi pracodawcę skutkami błędów w organizacji pracy czy organizacji produkcji, wad surowców, skutkami niezawinionych działań pracownika. Ryzyko techniczne - odnosi się do niemożliwości świadczenia pracy wskutek wystąpienia w zakładzie pracy awarii maszyn i urządzeń czy innych technicznych przeszkód w wykonywaniu pracy (np.brak odzieży ochronnej), obciąża w swych skutkach pracodawcę. Ryzyko socjalne-
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)