To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Odmiany procesu karnego skarbowego - założenia konstrukcyjne postępowań szczególnych.
Modelowy przebieg procesu karnego skarbowego w kwestii odpowiedzialności karnej jedynie w odniesieniu do spraw o przestępstwa skarbowe (postępowanie zwyczajne). Postępowanie zwyczajne jest postępowaniem typu podstawowego
Odmiany procesu o zmodyfikowanym przebiegu w stosunku do przebiegu postępowania zwyczajnego, które określa się mianem „trybów szczególnych" lub „postępowań szczególnych". Cechę definiującą postępowania szczególne stanowi to, że jego przebieg związany z nurtem odpowiedzialności karnej różni się istotnie od przebiegu procesu karnego skarbowego, uznanego za typowy w danym systemie prawa karnego procesowego.
Jednoznaczne wyłączenie postępowania zwyczajnego w sprawach o wykroczenia skarbowe Postępowanie zwyczajne sąd prowadzi w takim samym składzie, w jakim rozpoznaje sprawy o wykroczenia skarbowe w ramach postępowań szczególnych, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego standardu gwarancji procesowych w procesie karnym skarbowym.
Trzy następujące grupy postępowań szczególnych:
Równoważne (ekwiwalentne), których formalizm procesowy nie odbiega od formalizmu postępowania zwyczajnego,
Wzbogacone, których formalizm procesowy podlega zwiększeniu poprzez wprzęgnięcie do ich przebiegu pewnych czynności nieznanych postępowaniu zwyczajnemu,
Zredukowane, przewidujące uproszczenie, a niekiedy rezygnację z czynności obligatoryjnych, występujących w postępowaniu zwyczajnym.
W sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe najliczniejszą grupę tworzą postępowania szczególne o zredukowanym formalizmie w stosunku do postępowania zwyczajnego, do których należą:
postępowanie o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności,
postępowanie nakazowe,
postępowanie uproszczone Postępowanie w stosunku do nieobecnych uzasadnia potrzebę sprawowania wymiaru sprawiedliwości nawet wtedy, jeśli sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego przebywa za granicą albo nie można ustalić jego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju. Modyfikacje przewidziane w ramach postępowania w stosunku do nieobecnych - w sprawach złożonych podmiotowo lub podmiotowo-przedmiotowo znoszące się tylko do nieobecnego podmiotu nie prowadzą do jednobiegunowego, istotnego zachowania proporcji, jeśli chodzi o formalizm procesowy trybu zwyczajnego lub trybu uproszczonego, można wysnuć tezę, że analizowane postępowanie stanowi tryb szczególny równoważny w stosunku do postępowania zwyczajnego lub postępowania uproszczonego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)