To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 10
Art. 113 i następne - dotyczą procedury. W postępowaniach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu nie stanowią inaczej. - Z tej regulacji jasno wynika, że regulacje dotyczące procesu karnego skarbowego, zawarte w kodeksie karnym skarbowym nie są autonomiczne. Musimy stosować przepisy kodeksu KPK, chyba że KKS stanowi inaczej. W KKS unormowane są tylko te instytucje, które zostały uregulowane odmiennie niż w KPK.
Materialne prawo karne skarbowe określa jakie czyny stanowią przestępstwo lub wykroczenie skarbowe a także normuje skutki karne w postaci kar i innych środków, które mogą być używane w związku z popełnieniem czynu zabronionego. Ponadto materialne prawo karne skarbowe reguluje także zasady odpowiedzialności. W prawie karnym skarbowym unormowane są dwie kategorie czynów zabronionych: przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. W prawie karnym materialnym unormowane są kary jakie grożą za przestępstwo lub wykroczenie oraz zasady odpowiedzialności. Zastosowanie jakiejkolwiek konsekwencji prawnej wymaga uprzedniego ustalenia rzeczy jaka została popełniona. Postępowanie karne uruchamia się tylko wówczas, gdy istnieją określone warunki. Aby zastosować normy prawa karnego materialnego należy najpierw stwierdzić rzeczy jakie zostały popełnione, musi ono stanowić przestępstwo bądź wykroczenie skarbowe, należy również stwierdzić, że zostały stwierdzone warunki do tego aby zastosować wszystkie przewidziane środki. Takie ustalenia są prowadzone przez powołane do tego wyspecjalizowane organy państwa. Postępowanie karne skarbowe - z punktu widzenia dynamiki, jest to ogół czynności podejmowanych przez uczestników procesu. Natomiast z punktu widzenia stosunków prawnych, postępowanie karne skarbowe to ogół stosunków procesowych zachodzących między uczestnikami procedury karnej.
Od tego pojęcia należy rozróżnić termin procesowe prawo karne. Działalność uczestników, która służy realizacji materialnego prawa karnego skarbowego jest regulowana przepisami prawa. Ogół norm prawnych regulujących postępowanie karne skarbowe i jednocześnie stanowiących podstawę prawną działania wszystkich uczestników procesu nosi nazwę procesowego prawa karnego skarbowego. Procesowe prawo karne skarbowe stanowi część szeroko rozumianego prawa karnego procesowego, na które składa się ogół norm regulujących w sprawach o wszystkie czyny zabronione prawem. Natomiast procesowe prawo karne skarbowe zajmuje się tylko postępowaniem w sprawach o te czyny, które stanowią przestępstwa bądź wykroczenia o charakterze skarbowym. Ustawodawca reguluje prawo procesowe po to, by jasna była sekwencja czynności, które trzeba podjąć w postępowaniu karnym skarbowym, oraz by jasne były role uczestników postępowania, a także by określone ustawowo były formy dokonywanych przez organy czynności.
(…)
… (nie ma uproszczeń). Ponadto, jest on trybem obligatoryjnym, tzn, że jeśli chcemy ścigać przestępstwo czy wykroczenie karne skarbowe to musi się to odbywać w trybie procedury karnej skarbowej. Tryby szczególne drugiego stopnia to takie, które przewidują odmienności od trybu szczególnego pierwszego stopnia, np. postępowanie uproszczone, postępowanie nakazowe, postępowanie w stosunku do nieobecnych czy postępowanie…
… niż na jaką zasłużył.
Cel procesu ma być osiągany przez taką reakcję procesu karnego, kótra odpowiada dyrektywie trafnej reakcji karnej.
Proces karny oparty jest o naczelną zasadę domniemania niewinności. Ze względu na to nie wszystkie z tych dyrektyw mają jednakową moc. Skoro istnieje zasada domniemania niewinności to pierwsza i druga zasada dyrektywa mają większe znaczenie. Art. 2 par. 1 pkt. 2 KPK…
… jego model, nazywamy naczelnymi zasadami procesu karnego skarbowego. Pojęcie naczelnych zasad procesu jest używane w znaczeniu zasad abstrakcyjnych i konkretnych. W ujęciu abstrakcyjnym naczelne zasady procesu to pewne ukształtowane stosunki i formułowane w teorii idee, które nie są związane z konkretnym systemem prawa. W ujęciu konkretnym naczelna zasada to norma ogólna prawa obowiązującego. Nie każda…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)