To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Oddziaływanie ozonu na elementy środowiska
Reakcje organizmu ludzkiego na podwyższone stężenie ozonu mogą być różne w zależności od wieku i zdolności adaptacyjnych. Wrażliwe na oddziaływanie ozonu są szczególnie dzieci i osoby starsze oraz ludzie z chorobami układu oddechowego lub układu krążenia. Intensywny wysiłek fizyczny potęguje skutki działania ozonu. Stąd w niektórych krajach (np. Niemczech i Wielkiej Brytanii) wprowadzono systemy ostrzegania przed wzrostem stężenia ozonu - alerty ozonowe. Ozon należy do najbardziej aktywnych i toksycznych gazów. Jest cięższy od powietrza. W niskich stężeniach działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, wywołując kaszel. Senność, ból głowy, znużenie, spadek ciśnienia tętniczego krwi. Przy wyższych stężeniach występują objawy złego samopoczucia, nasilają się bóle głowy, zmęczenie, wyczerpanie, objawy apatii. Jeszcze większe stężenia mogą powodować obrzęk płuc.
Oddziaływanie wyższych stężeń ozonu na rośliny jest również negatywne. Atakuje on przez aparaty szparkowe liści, uszkadzając błony komórkowe, chloroplasty i mitochondria. To zakłóca procesy fotosyntezy i utrudnia oddychanie roślin, co powoduje powstawanie plam na liściach, żółknięcie i opadanie. Z roślin uprawnych szczególnie wrażliwe na działanie ozonu są: szpinak, ziemniaki, pomidory, rośliny strączkowe i tytoń. Specjalna odmiana tytoniu (nicotiana tabacum), reagując na zanieczyszczenie powietrza powstawaniem białych lub brązowych plam, jest wykorzystywana jako prosty i tani wskaźnik biologiczny zanieczyszczenia. W Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, również w Polsce, uszkodzenia lasów - po za bezpośrednimi skutkami kwaśnych deszczy - przypisuje się oddziaływaniu ozonu. Pośrednim skutkiem osłabienia roślin jest ich zwiększona wrażliwość na szkodniki i choroby roślin oraz wpływy zmian atmosferycznych (susze, przymrozki).
Ozon, jako substancja chemicznie aktywna, uszkadza wiele materiałów naturalnych i wytwarzanych przez człowieka. Powoduje blaknięcie farb, pękanie gumy i niektórych materiałów izolacyjnych. Uczestniczy w powstawaniu kwaśnych deszczy niszczących ubrania, zabytki, powodujących korozję metali (30% uszkodzeń wytworzonych materiałów).
Zapobieganie wzrostowi stężeń ozonu w troposferze:
metodą zmniejszenia emisji tlenków azotu i węglowodorów w spalinach jest stosowanie nowoczesnych silników wyposażonych w katalizatory, które zmniejszają zawartość szkodliwych składników w spalinach o 90%
jeździć do pracy i w czasie wolnym środkami komunikacji zbiorowej (oszczędność paliw i zmniejszenie emisji)
wyłączać silnik w czasie oczekiwania na wolny przejazd
przestrzegać ograniczeń i dozwolonych prędkości
dokonywać regularnych przeglądów sprawności silnika
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)