To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Oddziaływanie ognia na drewno
W wyniku spalania drewna na powierzchni elementu drewnianego powstaje warstwa zwęglona o dobrych właściwościach izolacyjnych, ale nie mająca praktycznie żadnej wytrzymałości ani sztywności. Głębokość warstwy zwęglonej stanowi odległość pomiędzy zewnętrzną powierzchnią elementu drewnianego a granicą zwęglania i jest iloczynem prędkości zwęglania i czasu zwęglania.
Wewnątrz przekroju poprzecznego pozostaje nie zwęglony rdzeń, w którym wzrasta temperatura i wilgotność na skutek migracji wilgoci do wnętrza. Przekrój poprzeczny rdzenia stanowi różnicę pomiędzy pierwotnym przekrojem poprzecznym elementu drewnianego i przekrojem poprzecznym warstwy zwęglonej. Zwęglanie przekroju poprzecznego elementu drewnianego może być czterostronne, trójstronne, dwustronne lub jednostronne, w zależności od tego czy i ile boków elementu drewnianego jest osłoniętych przed działaniem ognia. Tak więc słupy wolnostojące i belki nie osłonięte od góry ulegają zwęglaniu czterostronnemu, natomiast słupy przyścienne i belki podstropowe zwęglaniu trójstronnemu. Przykłady cztero-, trzy-, dwu- i jednostronnego działania ognia na nieosłonięte elementy konstrukcji drewnianych przedstawiono na rys. 1.
⇓
⇒
⇐
⇒
⇐
⇐
(…)
…. 1.
⇓
⇒
⇐
⇒
⇐
⇐
⇑
⇑
⇑
⇑
Rys. 1. Element konstrukcji drewnianych wystawiony na cztero-, trzy-, dwu- i jednostronne działanie ognia Dotychczas Polskie Normy nie obejmowały swym zakresem projektowania drewnianych elementów konstrukcyjnych dla sytuacji pożaru. Dlatego poniżej omówiono zajmującą się tą tematyką Część 1-2 Eurokodu 5 , który uzyskała status projektu Normy Europejskiej prEN 1995-1-2. Projekt ten stanie się Europejską Normą EN 1995-1-2, która zostanie ustanowiona jako Polska Norma PN-EN 1995-1-2. Według , prędkość zwęglania drewna w warunkach znormalizowanej próby cieplnej przyjmuje się za wartość stałą i niezależną od kierunku zwęglania.
Zwęglanie powierzchni nie osłoniętych
Głębokość zwęglania można obliczać przy założeniu: zwęglania jednokierunkowego lub zwęglania wyidealizowanego…
… w kierunku grubości ma miejsce z jednej strony.
W przypadku grubości rdzenia mniejszych od wyżej podanych należy prędkości zwęglania zwiększyć o 50%.
Prędkości zwęglania drewna twardego o gęstości charakterystycznej zawartej między 290 i 450 kg/m3 można obliczać przy zastosowaniu interpolacji liniowej. Prędkości zwęglania buczyny należy przyjmować jak dla drewna miękkiego litego.
W odniesieniu…
… z uwzględnieniem efektu zaokrąglania naroży.
W przypadku zwęglania jednokierunkowego głębokość warstwy zwęglonej należy obliczać według wzoru:
dchar,0 = β0 * t (1)
gdzie:
dchar,0 - obliczeniowa głębokość zwęglania jednokierunkowego [mm],
β0 - podstawowa obliczeniowa prędkość zwęglania jednokierunkowego [mm/min.],
t - czas wystawienia na działanie ognia [min.].
W przypadku zwęglania wyidealizowanego głębokość…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)