oddziaływania na środowisko - nikiel i miedź

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
oddziaływania na środowisko - nikiel i miedź - strona 1 oddziaływania na środowisko - nikiel i miedź - strona 2

Fragment notatki:

Spośród chemicznych substancji toksycznych, wprowadzonych do środowiska przez człowieka, największe niebezpieczeństwo stanowią metale ciężkie. Są one niezniszczalne i nieusuwalne. Raz wprowadzone do środowiska będą krążyć stale, zmieniając, co najwyżej swoją formę - rodzaj połączenia chemicznego. Stężenie metali ciężkich w glebie wpływa na rodzaj intensywności procesów biologicznych, na wielkość plonów, przesądza czy produkt nadaje się do spożycia czy nie.
NIKIEL
Nikiel jest pierwiastkiem metalicznym śladowym, powszechnie obecnym w przyro'dzie. Do gleby i wód gruntowych przedostaje się wraz z wiatrem i opadami deszczu. Głównym źródłem niklu w środowisku jest spalanie paliwa stałego, szczególnie węgla, oraz spalanie ropy, odpadów, a także produkcja stali i procesy galwanizacyjne. W powietrzu zanieczyszczonym związkami niklu metal ten występuje w postaci siarczanów, siarczków oraz tlenków niklu.    Wchłanianie niklu do organizmu odbywa się przede wszystkim przez układ oddechowy. Nikiel ma tendencję do kumulowania się w tkance płucnej i chłonnej. Absorpcja niklu przez skórę jest natomiast nieznaczna, aczkolwiek ma duże znaczenie w patogenezie nadwrażliwości kontaktowej, która jest dobrze udokumentowana zarówno w populacji generalnej, jak i przy narażeniu zawodowym.    Toksyczne właściwości niklu i jego szkodliwy wpływ na zdrowie są znane specjalistom z zakresu medycyny środowiskowej oraz medycyny pracy. Nikiel znajduje się w aktualnym wykazie substancji niebezpiecznych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych, wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem, klasyfikowany jest jako substancja szkodliwa, rakotwórcza kat. 3 (możliwe działanie rakotwórcze na człowieka) oraz wywołująca uczulenia w kontakcie ze skórą. Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2455/2001 z listopada 2001 r. nikiel znajduje się na liście substancji priorytetowych do oceny ryzyka dla zdrowia ludzi. Nikiel znajduje się wśród rakotwórczych substancji zamieszczonych w IARC Monographs: lista 1 (ludzkie karcinogeny) - związki niklu i lista 2B (przypuszczalnie ludzkie karcinogeny) - nikiel metal i jego stopy. Wzrastająca liczba przedmiotów użytku zawierających nikiel (biżuteria, monety, ubrania, wyroby kaletnicze, narzędzia, armatura hydrauliczna czy też naczynia stosowane w gospodarstwach domowych) sprawia, że narażenie człowieka przez skórę jest prawie ciągłe. Reakcje alergiczne, w tym pokrzywkowe i wypryskowe zapalenie skóry u osób uczulonych na nikiel, wykazano w chirurgii rekonstrukcyjnej (implantacje protez wykonanych ze stopów zawierających nikiel), a także w chirurgii stomatologicznej. Nikiel może być przyczyną alergicznego wyprysku kontaktowego skóry także o etiologii zawodowej. Zmiany lokalizują się wówczas głównie na rękach, tzw. nickel hand dermatitis.


(…)

… się, czego nie stwierdza się u hutników w hutach cynku i magnezu. Z sokiem żołądkowym miedź metaliczna tworzy chlorek miedziowy i dlatego zarówno miedź, jak i jej sole najsilniej toksyczne działają na przewód pokarmowy.
W ostrych stanach może dojść do znacznej niedokrwistości i do osłabienia mięśnia sercowego, a w następstwie zarówno do zmian zwyrodnieniowych miąższu nerkowego, jak i zatkania kanalików
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz