Odbiory elementów ciesielskich realizowanych na budowie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odbiory elementów ciesielskich realizowanych na budowie - strona 1 Odbiory elementów ciesielskich realizowanych na budowie - strona 2 Odbiory elementów ciesielskich realizowanych na budowie - strona 3

Fragment notatki:

Odbiory elementów ciesielskich realizowanych na budowie
Omówione w niniejszym rozdziale elementy ciesielskie realizowane na budowie z reguły nie są (poza deskowaniami) elementami ważnymi konstrukcyjnie. Niemniej jednak muszą odzna­czać się właściwą jakością, co stwierdza się, dokonując odbioru robót ciesielskich. Odbiory te mogą być prowadzone częściowo w trakcie robót (odbiór międzyoperacyjny) oraz po za­kończeniu prac. Porównuje się przekroje i roz­mieszczenie elementów na zgodność z doku­mentacją, w której powinny być (w przypadku prostych elementów) określone: jakość materia­łów (np. klasa i rodzaj drewna, rodzaj płyt spilśnionych), elementy podlegające zabezpiecze­niu przed wilgocią i ogniem oraz wymagania dotyczące ochrony przed korozją biologiczną. Podstawą do oceny technicznej konstrukcji drewnianych jest sprawdzenie jakości:
— wbudowanych materiałów,
— wykonanych elementów przed ich wbudowa­niem,
— gotowej konstrukcji.
Materiały przeznaczone na konstrukcje drew­niane powinny być badane przy dostawie, a ich oceny przy odbiorze konstrukcji należy dokonać na podstawie dokumentów (zapisy w dzienni­ku budowy, protokoły, zaświadczenia z kontroli stwierdzających zgodność użytych materiałów z wymogami dokumentacji technicznej i nor­mami).
Badania elementów przed ich zmontowaniem powinny wiązać się ze sprawdzeniem:
— wykonania połączeń na zgodność z wyma­ganiami podanymi w dokumentacji technicznej,
— wymiarów wzorników i konturów oraz wy­miarów poszczególnych elementów konstrukcji za pomocą pomiaru taśmą lub inną miarą sta­lową z podziałką milimetrową,
— wilgotności drewna.
Przy elementach konstrukcyjnych z drewna w dokumentacji powinny być określone wymia­ry projektowanej konstrukcji lub elementu z po­daniem odchyłek wymiarowych górnych i dol­nych w zależności od przyjętej klasy dokładno­ści. W przypadku braku oznaczenia na rysun­ku tych danych (co na ogół ma miejsce przy omawianych w niniejszym rozdziale wyrobach) odchyłka wymiarowa dwustronna symetryczna nie powinna być większa niż 1/200 wymiaru. W przypadkach konstrukcji zestawczych od­chyłka wymiarowa nie powinna być większa niż konkretna wartość podana w tablicy 8.8. Przy elementach o wymiarach większych niż poda­ne w tablicy odchyłka wymiarowa nie powinna przekraczać 60 mm.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz