Warsztat ciesielski na budowie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1841
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warsztat ciesielski na budowie - strona 1 Warsztat ciesielski na budowie - strona 2

Fragment notatki:

Warsztat ciesielski na budowie
Ciesielstwo obejmuje ręczną obróbką drewna budowlanego oraz wykonywanie z drewna konstrukcji. budowlanych. Najważniejsze narzędzia ciesielskie to: siekiera, topór ciesielski, piła i ciosła. Obecnie warsztat ciesielski jest wyposażony również w narzędzie do mechanicznej obróbki drewna.
Pierwszym elementem w schemacie technolo­gicznym ciesielni jest magazyn (skład) drew­na (rys. 8.21). Drewno składuje się w stosach. Tarcicę układa się warstwami, prostopadle do kierunku przewiewu na dobrze wysuszonych li­stwach podkładowych. Odstępy desek w jednej warstwie powinny wynosić 54-15 cm, a między stosami 1,54-2 m. Płyty, sklejki, prefabrykaty drewniane powinny być przechowywane w ma­gazynach krytych. Płyty laminowane - w po­mieszczeniach suchych, przewiewnych i zabez­pieczonych przed zawilgoceniem. Ciesielnie na małych budowach są wyposażone głównie w ręczne narzędzia do obróbki drewna, czyli:
— ręczne pilarki - do cięcia podłużnego, sko­śnego i poprzecznego,
— ręczne wyrzynarki - do cięcia krzywolinio­wego i prostoliniowego prostopadle i pod ką­tem,
— piły grzbietnice - do dokładnego cięcia pro­stoliniowego przy pracach montażowych, do precyzyjnego cięcia listew pod kątem,
wiertarki, wkrętarki i szlifierki.
Spośród innych urządzeń mechanicznych naj­częściej na wyposażeniu ciesielni znajdują się piły tarczowe służące głównie do cięcia po­przecznego. Stanowisko piły obsługuje operator i pomocnik operatora.
Na dużych budowach - o dużym zakresie robót ciesielskich - ciesielnie wyposaża się dodatko­wo w takie urządzenia mechaniczne jak:
— ukośnice - do piłowania poprzecznego i uko­śnego graniaków,
— elektryczne i spalinowe piły łańcuchowe -do zgrubnego cięcia drewna suchego i mokrego o znacznych przekrojach,
— strugi - do dokładnego wykańczania i wy­równywania powierzchni drewnianych,
— frezarki, wiertarki stacjonarne pionowe i po­ziome, tokarki, pilarki taśmowe, tarczowe i łań­cuchowe, dłutownice itp.
Obok warsztatu w każdej ciesielni należy prze­widzieć stałe lub prowizoryczne budynki oraz wiatę, pod którą będą składowane gotowe ele­menty.
Niezależnie od wielkości ciesielnie powinny być wyposażone w stoły ciesielskie do montażu elementów. Przykłady rozwiązań małej i dużej ciesielni pokazano na rys. 8.22.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz