To tylko jedna z 10 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Korozja elektrochemiczna – korozja metali spowodowana procesami elektrochemicznymi, zachodząca wskutek występowania różnych potencjałów na powierzchni korodującego obiektu, znajdującego się w środowisku elektrolitu. W takiej sytuacji powstają ogniwa korozyjne, w których fragmenty powierzchni metalu o niższym potencjale są anodami – zachodzi na nich utlenianie metalu, przechodzącego do roztworu. Na katodach ogniw korozyjnych zachodzą reakcje redukcji tzw. depolaryzatora, którym jest często cząsteczkowy tlen z powietrza lub jony wodorowe, ulegające redukcji do wodoru gazowego.
Korozja chemiczna − korozja spowodowana działaniem substancji chemicznych w warunkach, w których reakcjom chemicznym nie towarzyszy przepływ prądu (elektrony są wymieniane bezpośrednio między utlenianym metalem i utleniaczem)[a]. Korozją chemiczną jest np. powierzchniowe utlenianie metali w wysokich temperaturach (w suchych gazach) zawierających utleniacze.
Elementy endoprotezy cementowej mocowane do kości są z użyciem cementu kostnego. W przypadku endoprotezy bezcementowej w trakcie zabiegu elementy mocowane są „na wcisk” (wbijane) lub wkręcane, a następnie przyrastają się do kości. Części takiej protezy pokryte są substancjami umożliwiającymi przyrośnięcie się implantów do kości – mikroporowy stop tytanu lub kryształki hydroksyapatytu.
Trzpień endoprotezy bezcementowej wykonany jest z tytanu, dodatkowo pokryty jest mikroporowym stopem tytanu lub hydroksyapatytem.
Kształt trzpienia i sposób jej implantacji jest związany z konkretnym modelem i technologią opracowaną przez konstruktora implantu.
PROJEKT
OCHRONA PRZED KOROZJĄ-POWŁOKI Z TWORZYW SZTUCZNYCH ENDOPROTEZA STAWU BIODROWEGO.
204IB WMiBM
Kielce 2012
Wprowadzenie:
Zjawisko korozji……………………………………2
Rodzaje korozji…………………………………….3
Opis obiektu:
Charakterystyka…………………………………………….5
Budowa endoprotezy…………………………………….6
Opis środowiska korozyjnego………………………..7
Zabezpieczenie antykorozyjne:
Powłoki z tworzyw sztucznych……………………….9
Natryskiwanie……………………………………………….10
Literatura:
Strona 1
ZJAWISKO KOROZJI
Korozja - ogólna nazwa procesów niszczących mikrostrukturę materiału, które prowadzą do jego rozpadu. Korozja zachodzi pod wpływem chemicznej i elektrochemicznej reakcji materiału z otaczającym środowiskiem. Korozja rozpoczyna się zwykle drobnymi zmianami zaatakowanej powierzchni występującymi najczęściej w miejscach zagięcia materiału, a następnie postępuje w głąb, niszcząc substancje najbardziej podatne na korozję. Produkty korozji tworzą czasami warstwę pasywną chroniącą przed dalszym rozkładem, w innych zaś przypadkach mogą być kolejnym czynnikiem powodującym . Korozja jest jednym z głównych problemów występujących przy wykorzystywaniu metali jako materiału do produkcji różnego rodzaju implantów. Korozja implantów w środowisku płynów ustrojowych wynika głównie z jego agresywnego charakteru. Warunki panujące w organizmie mogą zostać przyrównane do słonego środowiska morskiego. W płynach ustrojowych występują m.in. jony chloru, sodu, potasu, wapnia i magnezu oraz fosforany. Agresywność środowiska płynów ustrojowych potęguje również występowanie w nich organicznych składników, np. protein. Należy również pamiętać o stałej, stosunkowo wysokiej temperaturze organizmu, występujących obciążeniach i warunkach trybologicznych w jakich musi pracować implant. W normalnych warunkach pH organizmu wynosi ok. 7.4, jednak w przypadku wprowadzenia ciała obcego wartość pH w miejscu wszczepu może wykazywać odczyny kwaśne. Wszyst
(…)
… dekoracyjne. Opracowanie technologii nanoszenia powłok ochronnych z tworzyw sztucznych, szczególnie proszkowych, pozwoliło rozwiązać cały szereg problemów technicznych i uzyskać znaczne oszczędności materiałowe i finansowe.
NATRYSKIWANIE PŁOMIENIOWE - nanoszenie powłoki tą metodą wykonuje się za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. Najczęściej stosuje się pistolety acetylenowo-powietrzne lub tlenowo…
… w strumieniu sprężonego powietrza. Rozróżnia się natryskiwanie elektrostatyczne i natryskiwanie płomieniowe.
Strona 9
Nanoszenie powłok- tworzywa można nanosić trwale na powierzchnię innych materiałów otrzymując z nich powłoki ochronne i dekoracyjne. Podczas nanoszenia powłokotwórcze tworzywo wejściowe może być w stanie: - stałym, - plastycznym, - ciekłym. W każdym jednak przypadku, aby wytworzyć niezbędną…
… można spotkać się najczęściej w przypadku stali nierdzewnych. Ogniska korozji szczelinowej są najczęściej zlokalizowane pod nakrętkami lub powierzchniami elementów wzajemnie przecinających się (skrzyżowane płyty, połączenia płyt z wykorzystaniem nakrętek). Wystąpienie korozji szczelinowej prowadzi zazwyczaj do propagacji pęknięcia i w efekcie uszkodzenia wszczepu.
Korozja galwaniczna - ma miejsce…
…, służące do zespalania złamanych kości, które po zrośnięciu się tkanki kostnej są usuwane z organizmu. Ze względu na sposób mocowania oraz komponenty użyte przy wprowadzaniu protezy w tkanki rozróżniamy endoprotezy:
całkowite - wymianie na sztuczne elementy podlega zarówno panewka jak i głowa kości udowej,
częściowe - wycięciu podlega tylko głowa kości udowej, w miejsce której zakłada się protezę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)