Korozja metali - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Korozja metali - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

6.9. Korozja metali
6.9.1. Rodzaje i działanie korozji
Korozja jest procesem stopniowego niszczenia metali lub ich stopów pod wpływem chemicznego lub elektrycznego oddziały­wania otaczającego środowiska. Rozróżnia się korozję chemicz­ną i elektrochemiczną.
Korozja chemiczna polega na niszczącym działaniu gazów lub cieczy nie będących elektrolitami. Cząsteczki agresywnego śro­dowiska stykają się z powierzchnią metalu i tworzą z nim związki chemiczne, najczęściej tlenki, rzadziej siarczki, węgliki lub azotki. Wzrost temperatury przyspiesza tworzenie się tych związków. Niekiedy powstająca na powierzchni metalu warstewka związków jest ścisła i trwała. Taka warstwa chroni metal przed dalszą korozją. Jeżeli jednak utworzona warstwa związ­ków nie jest trwała lub jeżeli łatwo odpada, to metal jest stale narażony na działanie środowiska i może szybko ulec znisz­czeniu.
Korozja elektrochemiczna polega na niszczeniu metali spowo­dowanym przepływem prądu elektrycznego z jednej ich części do drugiej za pośrednictwem elektrolitu, czyli cieczy przewodzą­cej prąd elektryczny. Korozja elektrochemiczna metalu umieszczonego w środowisku wilgotnym w znacznym uproszczeniu przebiega następująco. Jak wiadomo powierzchnia każdego me­talu pod względem jego obróbki mechanicznej, struktury we­wnętrznej itp. nie jest jednorodna. Oprócz tego zawarte w me­talu zanieczyszczenia, uszkodzenia mechaniczne powierzchni i in­ne czynniki powodują niejednorodność metalu pod względem elektrochemicznym. Przy zetknięciu metalu ze środowiskiem wilgotnym, mającym właściwości elektrolitu, między różnymi niejednorodnymi powierzchniami metalu powstają potencjały elektryczne powodujące przepływ prądu. Powstaje więc swego rodzaju ogniwo lokalne (rys. 6-34) mające wydzielone obszary katodowe i anodowe. W ogniwie przepływ prądu następuje z ob­szaru anodowego do katodowego, przy czym sam metal zamyka obwód prądu. Dodatnio naładowane jony metalu przechodzące z obszaru anodowego do katodowego powodują ubytek metalu, a więc jego korozję.
Prąd elektryczny pochodzący ze źródeł obcych w obecności elektrolitu powoduje również korozję (prądy błądzące, przyspie­szające np. korozję rurociągów w ziemi).
Rys. 6-34. Schemat ogniwa lokalnego 6.9.2. Skutki korozji
W zależności od objawów i skutków korozji rozróżnia się: korozję równomierną, miejscową oraz międzykrystaliczną.
Korozja równomierna obejmuje całą powierzchnię przedmio­tu metalowego. Skutki tej korozji nie są zbyt szkodliwe dla właś­ciwości wytrzymałościowych materiału.
Korozja miejscowa występuje tylko w pewnych miejscach powierzchni jako plamy lub wżery sięgające nieraz głęboko w ma­teriał. Z uwagi na możliwość znacznego osłabienia struktury metalu korozja miejscowa jest groźna dla trwałości konstrukcji.


(…)

… tej korozji nie są zbyt szkodliwe dla właś­ciwości wytrzymałościowych materiału.
Korozja miejscowa występuje tylko w pewnych miejscach powierzchni jako plamy lub wżery sięgające nieraz głęboko w ma­teriał. Z uwagi na możliwość znacznego osłabienia struktury metalu korozja miejscowa jest groźna dla trwałości konstrukcji.
Korozja międzykrystaliczna pojawia się na granicy ziaren me­talu i powoduje znaczne zmniejszenie jego właściwości wytrzymałościowych.
6.9.3. Ochrona przed korozją
Istnieje wiele metod i środków zabezpieczających metal przed korozją. Zależnie od sposobu działania środków zabezpieczają­cych lub ich wykonania rozróżnia się dwie podstawowe metody ochrony metalu przed korozją: metodę ochrony czynnej i bier­nej.
Metoda ochrony czynnej polega na zmianie warunków proce­su korozyjnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz