ochrona zdrowia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ochrona zdrowia - omówienie - strona 1 ochrona zdrowia - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

PROFILAKTYCZNA OCHRONA ZDROWIA PROFILAKTYKA - stosowanie różnego rodzaju środków zapobiegających wypadkom, niedopuszczających do uszkodzeń, katastrof itp. Pracodawca ma obowiązek stosowania środków zapobiegających chorobom poprzez utrzymywanie w stanie stałej sprawności urządzeń ograniczających lub eliminujących szkodliwe dla zdrowia czynniki, a także obowiązek dbania o urządzenia służące do pomiaru stopnia szkodliwości, a także przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych.
INFORMACJA O RYYKU obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
Bezwzględny zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy, bezwzględny zakaz wnoszenia i posiadania narkotyków, zakaz palenia poza miejscami wyznaczonymi przez pracodawcę.
BADANIA LEKARSKIE Badania wstępne, okresowe, kontrolne, konsultacyjne, dodatkowe.
Obowiązek dwustronny:
pracodawca- wydanie pracownikowi skierowania na odpowiednie badania
pracownik - poddanie się tym badaniom
BADANIA WSTĘPNE - osoby przyjmowane do pracy, młodocianych przenoszonych na inne stanowisko pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. BADANIA OKRESOWE - charakter cykliczny, systematyczna kontrola stanu zdrowia zatrudnionych osób, pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających zobowiązany jest zapewnić inne badania okresowe także po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi czynnikami oraz po rozwiązaniu stosunku pracy, zainteresowany musi jednak złożyć taki wniosek. BADANIA KONTROLNE - w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku u pracowników, u których niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwała dłużej niż 30 dni. OKRESOWE I KONTROLNE - w miarę możliwości przeprowadzane w godzinach pracy.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
PRZENIESIENIE DO INNEJ PRACY Obowiązek pracodawcy do przeniesienia pracownika do innej pracy w przypadku stwierdzenia objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej w terminie i na czas określony orzeczeniem lekarskim. Ta, inna praca ma być pracą nienarażającą pracownika na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Jeżeli przeniesienie spowoduje obniżenie wynagrodzenia, wypłaca się przez okres miesięcy dodatek wyrównawczy. Ewentualne niepodporządkowanie się poleceniu przejścia do pracy na inne stanowisko może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz