Ochrona pracy młodocianych i dzieci - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona pracy młodocianych i dzieci - omówienie - strona 1 Ochrona pracy młodocianych i dzieci - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Ochrona pracy młodocianych i dzieci
Dzieckiem w rozumieniu k. p. jest osoba, która nie ukończyła 16 lat. Zakaz stałego ich zatrudniania. Może być z nią zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, jeśli ukończyła gimnazjum (konieczna zgoda przedstawiciela ustawowego + zaświadczenie lekarskie + pozytywna opinia poradni), jeśli nie ukończyła to umowa w postaci przyuczenia do określonej pracy (niezbędna zgoda dyrektora gimnazjum).Max 6 h. pracy w działalnościach : kulturalnej, artystycznej, sportowej, reklamowej. Niezbędna jest również pisemna zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka i zezwolenie właściwego inspektora pracy.
Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Wolno ją zatrudnić jeśli przedstawi świadectwo lekarskie, iż praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu i ukończyła gimnazjum. Od wymogu ukończenia gimnazjum można odstąpić jeśli:
-młodociany został przyjęty do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w gimnazjum i uzyskał pozytywną opinię poradni psycholog.-pedagogicznej
-uzyskał pozwolenie dyrektora gimnazjum + opinię poradni.
Z młodocianym można zawrzeć :
1.umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego 2. umowę o pracę w celu zarobkowym do lekkich prac.
Ad.1)Można ją zawrzeć beż zgody przedstawiciela ustawowego młodocianego, ale jeśli przedstawiciel ustawowy za zgoda sądu opiekuńczego może rozwiązać taką umowę. Zawiera się ją zazwyczaj na czas nieokreślony. Umowa powinna zawierać rodzaj pracy, czas, miejsce, sposób dokształcania i wysokość wynagrodzenia(to składnik konieczny).Nie można jej zawrzeć na okres próbny. Rozwiązanie tej umowy następuje za porozumieniem stron bądź bez wypowiedzenia na ogólnych zasadach. Wypowiedzenie tej umowy jest dopuszczalne, gdy
-młodociany nie wypełnia swoich obowiązków
-nastąpiło ogłoszenie upadłości lub likwidacji
-reorganizacja zakładu pracy
-stwierdzono nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Gdy praca zagraża życiu młodocianego i nie ma możliwości zmiany rodzaju pracy, pracodawca niezwłocznie rozwiązuje umowę o pracę i wypłaca mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Przygotowanie zawodowe może odbywać się przez :
a). naukę zawodu
b).przyuczenie do wykonywania określonej pracy.
Ad. a). Ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w ch. wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika. Nauka trwa 24-36 miesięcy. Należy umożliwić dokształcanie teoretyczne przez skierowanie do zasadniczej szkoły zawodowej lub ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego. Przysługuje wynagrodzenie za pracę. Nauka kończy się egzaminem (jego koszt pokrywa pracodawca). Po jego zdaniu otrzymuje on tytuł wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika.

(…)

… zawodowe.
Ad.2).Zatrudnianie młodocianych w celu zarobkowym.
Wykaz prac lekkich określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wymaga on zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy.
Tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie odbywania zajęć - max 12h.
W okresie ferii - max 7 h. na dobę i 35 h. w tygodniu.
OCHRONA ZDROWIA MŁODOCIANYCH
-szczególna ochrona zdrowia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz