Ochrona pracy kobiet 1). Powszechna ochrona pracy kobiet - zakaz zatrudniania kobiet przy określonych rodzajach pracy, uznanych za szczególnie uciążliwe lub szkodliwe. Wykaz tych prac znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 1996 r. i obejmuje m. in. przemieszczanie ciężarów, prace w mikroklimacie zimnym, gorącym, w hałasie, prace narażające na działanie promieniowania jonizującego, w podwyższonym ciśnieniu, itp.
Umowa o pracę przewidująca zatrudnienie kobiety przy pracy zabronionej kobietom nie jest jednak z tego powodu nie ważna! Umowa taka zobowiązuje pracodawcę do zatrudnienia kobiety przy innej, dozwolonej dla niej pracy, do której wykonywania ma ona kwalifikację. Prawo nie zabrania zakazu zatrudniania ogółu kobiet w nocy w przemyśle i handlu.
2). Szczególna ochrona pracy kobiet w związku z macierzyństwem (ochrona kobiet ciężarnych i karmiących) :
dodatkowe zakazy zatrudniania kobiet w ciąży i matek karmiących piersią przy niektórych pracach dozwolonych ogółowi kobiet
zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej
zakaz zatrudniania przez czas powyżej 8 h.
obowiązek przeniesienia na podstawie orzeczenia lekarza do innej pracy bądź zwolnienia od wykonywania pracy, jeśli wykonywanie danej pracy nie jest wskazane, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pracodawca ma zindywidualizowany obowiązek zagwarantowania pracownicy w ciąży bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)