To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
24. Ochrona kobiet i dzieci w sferze praw socjalnych Standardy międzynarodowej ochrony praw społecznych, zgodnie z ogólną koncepcją praw czlowieka, oparte są o zasadę uniwersalizmu podmiotowego, tzn. są adresowane „do każdej osoby” ale w sferze praw II generacji czytelny jest problem sytuacyjnego zróżnicowania jednostek , pojawiają się więc tutaj wybrane kategorie osób, dla których stwarza się dodatkowe formy zabezpieczeń
np. art. 25 ust. 2 PDPC - konieczność specjalnej opieki i pomocy dla matek i dzieci
bardziej szczegółowo - art. 10 ust. 2 i 3 MPPGSiK wyjątkowo szczegółowo - konwencje MOP = nr 90, 138, 182 (dzieci) i 4, 41, 45, 89, 103, 183 (kobiety) Ochrona dzieci i młodzieży Art. 7 EKS: dzieci i młodzież podlegają odrębnemu reżimowi ochronnemu w warunkach pracy i w związku z tym państwa-strony mają obowiązek wprowadzić kilka limitów wiekowych:
ukończenie 15 lat stanowi minimalną granicę wiekową zatrudnienia (dopuszczalne wyjątki - przypadki pracy lekkiej, która nie zagraża zdrowiu, moralności i nauce dzieci)
limitem wiekowym dla zatrudnienia do wykonywania pracy niebezpiecznej lub szkodliwej dla zdrowia powinno być ukończenie 18 lat (tak jest w zrewidowanej wersji EKS z 1996 r., w wersji z 1961 r. była mowa tylko o konieczności wprowadzenia wyraźnego limitu wieku, pozostawiając państwu w kwestii jego wysokości pewną swobodę)
co do zasady zakazuje się zatrudniania w porze nocnej pracowników poniżej 18 r.ż. (wyjątek może dot. niektórych zawodów wyraźnie przewidzianych prawem krajowym)
W stosunku do pracowników niepełnoletnich powinno się stosować dodatkowe gwarancje ukierunkowane na ochronę zdrowia tych osób w warunkach pracy oraz realizację ich potrzeb edukacyjno-szkoleniowych: osoby poniżej 16 r.ż. powinny pracować w ograniczonym wymiarze godzin pracownicy poniżej 18 r.ż. powinni korzystać z przynajmniej czterotygodniowego płatnego urlopu rocznego ( w oryginalnym tekście EKS była mowa o 3 tygodniach) należy zapewnić młodzieży pracującej prawo do słusznego wynagrodzenia oraz traktować czas spędzany n a szkoleniu zawodowym podczas normalnych godzin pracy za część dnia roboczego obowiązkiem państwa jest zapewnienie regularnej kontroli medycznej dla osób zatrudnionych, które nie ukończyły 18 r.ż. należy stworzyć system ochrony przed wszelkiego typu niebezpieczeństwami fizycznymi i moralnymi, na jakie dzieci i młodzież mogłyby być narażone, w tym zwłaszcza w warunkach pracy Art. 17 zrewidowanej EKS: dzieci i młodzież mają prawo do dorastania w środowisku, które sprzyja pełnemu rozwojowi ich osobowości oraz ich zdolności fizycznych i psychicznych
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)