To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
OCHRONA POSIADANIA 1) DOMNIEMANIA CHRONIĄCE POSIADANIE: Domniemania są wzruszalne i dosyć słabe. a) Art. 339- domniemanie, iż ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym. b) Art. 341- domniemanie posiadania zgodnego z prawem. Dotyczy również posiadania przez poprzedniego posiadacza. Ponieważ domniemywa się posiadanie samoistne i jednocześnie posiadanie zgodne ze stanem prawnym, czyli każdy posiadacz samoistny ma jednocześnie tytuł prawny ( czyli domniemywa się że posiadacz jest właścicielem- posiadanie staje za tytuł )- zgodnie z regułami sylogizmu znanego z logiki. c) Art. 340- domniemanie ciągłości posiadania. Niemożność posiadania wywołana przez przeszkodę przemijającą nie przerywa posiadania d) Art. 345- posiadanie przywrócone poczytuje się za nieprzerwane. Dzięki tym domniemaniom posiadacz samoistny zwolniony z obowiązku codziennego zgłaszania w sądzie, że jest on tego typu posiadaczem ( kwestia zasiedzenia- 30 lat ). Domniemania wzruszalne- np. powództwo windykacyjne. Wystarczy jednak wskazać dzień, w którym stał się posiadaczem samoistnym i że nadal włada tą rzeczą. f) Art. 7- domniemanie istnienia dobrej wiary. 2) OCHRONA POZASĄDOWA Zasada: Art. 342- nie wolno naruszać samowolnie posiadanie, chociażby posiadacz był w złej wierze. Wyjątki: - Art. 343: a) OBRONA KONIECZNA- §1,- w celu odparcia samowolnego naruszenia posiadania. b) DOZWOLONA SAMOPOMOC- §2 Przesłanki- nieruchomości - musi być stosowana niezwłocznie po naruszeniu ( czyli bez uzasadnione zwłoki, bo nie zawsze posiadacz nieruchomości będzie świadkiem naruszenia ), - własne działanie posiadacza - nie można stosować przemocy względem osób w celu przywrócenia stanu poprzedniego. Przesłanki- ruchomości: - grozi niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, - natychmiast po samowolnym naruszeniu posiadania, - samopomoc musi być niezbędna do przywrócenia stanu poprzedniego Przepisy te stosuje się do: a) dzierżyciela ( art. 343 §3 ) b) władającego lokalem - Art. 343 1 SN: posiadaczowi drogi nie przysługuje ochrona posesoryjna. Jest to oczywiste, gdyż korzystanie z drogi nie stwierdza posiadania. Jednak gmina jest posiadaczem np. parków, które tworzą własność komunalną. Gmina może korzystać z dozwolonej samopomocy i przywrócić stan poprzedni. 3)OCHRONA SĄDOWA POSIADANIA Ochrona posesoryjna to ochrona posiadania. Ochrona petytoryjna to ochrona własności. a) ROSZCENIE POSESORYJNE Legitymacja czynna: Zasada: Każdy posiadacz, niezależnie od dobrej wiary i zgodności posiadania ze stanem prawnym.
(…)
… jedynie stan faktyczny. "Czysty proces posesoryjny"- bez analizy elementów prawnych. Wyjątki: exceptio iuris- zarzut właściciela. Sąd uwzględnia prawo tylko wtedy, gdy po naruszeniu posiadania prawomocne orzeczenie sądu lub innego organu powołanego do rozpoznania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem )- proces petytoryjny "wyprzedza" tu proces posesoryjny.
Są dwie sprawy- posesoryjne i petytoryjne ( trwa dłużej ). Np. dzierżawca łódzkiego targowiska zobowiązał się do nakładów i będzie płacił czynsz przez 3 lata. Po 3 latach okazuje się, że nakładów nie czynił, nie płacił czynszu ostatnie 2 miesiące. Gmina próbuje odzyskać posiadani- strażnicy zdejmują kładki itp. Dzierżawca wytacza powództwo przeciw gminie o ochronę…
… naruszyć posiadanie,
- grozić wyrządzaniem mu szkody.
Powód domaga się:
- wstrzymania budowy.
W praktyce roszczenie to ma małe znaczenie, bo i tak taka budowa będzie sprzeczna z przepisami prawa budowlanego.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)