Posiadanie i dzierżenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 378
Wyświetleń: 2730
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Posiadanie i dzierżenie - strona 1 Posiadanie i dzierżenie - strona 2 Posiadanie i dzierżenie - strona 3

Fragment notatki:

POSIADANIE I DZIERŻENIE
1. Pojęcie posiadania
Posiadanie polega na sprawowaniu rzeczywistego władztwa nad rzeczą. Posiadanie nie jest więc prawem, lecz stanem faktycznym, w którym posiadacz sprawuje nad rzeczą taką władzę, jaka odpowiada treści jednego z praw podmiotowych (np. własności użytkowania), niezależnie od tego czy w rzeczywistości przysługuje mu takie prawo 55 . Inaczej można powiedzieć, że jest to moc wykonywania określonego prawa, którą należy odróżnić od samego prawa. Złodziej ma „moc wykonywania prawa własności" nad skradzioną rzeczą, nie ma on jednak „prawa" własności 56 .
Posiadanie rozumiane jako stan faktyczny i własność lub inne prawo podmiotowe są więc odrębnymi pojęciami i należy je traktować rozłącznie 57 . W praktyce właściciel rzeczy jest najczęściej równocześnie jej posiadaczem, z posiadaniem najczęściej łączy się prawo własności. Wtedy władza faktyczna - posiadanie - opiera się na tytule prawnym, jakim jest własność. Może być jednak inaczej, prawo i stan faktyczny mogą iść własnymi, oddzielnymi drogami
Posiadanie jest władaniem rzeczą dla siebie samego, we własnym interesie. Tym różni się od dzierżenia, które polega na władaniu rzeczą za inną osobę. Na posiadanie składają się dwa elementy:
faktyczne władztwo nad rzeczą,
wola władania rzeczą.
2. Rodzaje posiadania Prawo cywilne daje podstawę do odróżnienia następujących rodzajów posiadania:
posiadanie samoistne,
posiadanie zależne,
posiadanie służebności.
Posiadaczem samoistnym jest posiadacz rzeczy, który nią włada jak właściciel. Nie traci on posiadania przez to, że oddaje rzecz innej osobie w posiadanie zależne.
Posiadaczem zależnym nazywamy tego, kto sprawuje faktyczne władztwo nad rzeczą jako najemca, dzierżawca, użytkownik, zastawnik lub mający inne prawo podmiotowe, z którym łączy się władztwo nad cudzą rzeczą. Do powstania posiadania zależnego dochodzi zazwyczaj w drodze zawarcia odpowiedniej umowy, np. najmu. Posiadanie zależne jest więc sprawowaniem władztwa w zakresie odpowiadającym treści innych praw podmiotowych niż własność. Jak wynika z powyższych uwag, rzecz może się znajdować jednocześnie w posiadaniu dwóch osób, z których jedna włada nią pośrednio (posiadacz samoistny), a druga bezpośrednio (posiadacz zależny), co ma miejsce na przykład przy wynajęciu lub wydzierżawieniu rzeczy.
Posiadaczem służebności jest ten, kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości. Rozmiary władztwa nad cudzą rzeczą są tutaj minimalne.
3. Skutki posiadania Z posiadaniem łączą się różnorakie i daleko idące skutki prawne. Są one bez wyjątku korzystne dla posiadacza rzeczy. Oto niektóre z nich.


(…)

…, systematycznie przechodzą- cych przez jego grunt itd.
Prawo cywilne przewiduje ochronę posiadacza, przyznając mu w tym celu dwa rodzaje środków:
posiadacz może własnym działaniem chronić swoje posiadanie (obrona konieczna i samopomoc),
posiadacz może zwrócić się do sądu z żądaniem ochrony jego posiadania (powództwo posesoryjne).
W przypadku bezprawnego naruszenia posiadania przez inną osobę posiadacz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz