Obywatelstwo UE (prawa i obowiązki obywateli).
Obywatelstwo Unii zostało ustanowione przez Traktat z Maastricht. Każda osoba posiadająca obywatelstwo państwa członkowskiego staje się obywatelem Unii. Kwestia przynależności państwowej osoby do państwa członkowskiego jest rozstrzygana przez jego prawo wewnętrzne. Obywatelstwo Unii nie znosi obywatelstwa państw członkowskich (jest jego uzupełnieniem - charakter akcesoryjny i niesamoistny), ale także nie prowadzi do podwójnego obywatelstwa w rozumieniu prawa międzynarodowego.
Prawa: do swobodnego poruszania się i przebywania na obszarze państw członkowskich, czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach komunalnych, czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, prawo do korzystania z opieki dyplomatycznej i konsularnej innego państwa członkowskiego, prawo składania petycji do PE i prawo do występowania ze skargami do RPO.
Obowiązki: Traktat o nich nie wspomina, ale można wywnioskować, że najważniejszym jest przestrzeganie prawa UE. Traktat ponadto zakazuje ubiegania się o status uchodźcy w innym kraju członkowskim.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)