Obywatelstwo Unii Europejskiej - Prawa obywateli UE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 483
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obywatelstwo Unii Europejskiej - Prawa obywateli UE - strona 1

Fragment notatki:

Obywatelstwo Unii Europejskiej 1. Uwagi wstępne Instytucja obywatelstwa Europejskiego została powołana na mocy traktatu z Maastricht, a dokładnie części modyfikującej traktaty założycielskie Wspólnot (czyt. Art. 17-22 TWE). Celami takiego rozwiązania było: przybliżenie obywatelom państw członkowskich procesu integracji europejskiej i jego instytucjonalnych aspektów oraz redukcja deficytu demokratycznego Wspólnot Europejskich(większego wpływu obywateli na kształtowanie prawa wspólnotowego).
2. Charakter prawny obywatelstwa Unii Europejskiej Obywatelstwo UE jest szczególną więzią łączącą obywateli państw członkowskich z UE, z której to więzi wynikają określone uprawnienia oraz(teoretycznie) obowiązki. Z art. 17 TWE wynika, że każda osoba posiadająca obywatelstwo państwa członkowskiego posiada tez obywatelstwo UE cechy obywatelstwa UE:
jest zależne od posiadania obywatelstwa państwa członkowskiego
ma charakter akcesoryjny, w żaden sposób nie zastępuje obywatelstwa prawa krajowego
ma charakter dynamiczny, może zostać wzmocnione lub uzupełnione przez Radę 3. Prawa obywateli UE
W świetle art. 17 ust 2 TWE obywatele Unii korzystają z praw ustanowionych niniejszym traktatem i podlegają obowiązkom w nim określonym. Do praw obywateli UE należą np.:
prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terenie UE prawa wyborcze w wyborach municypalnych w państwach członkowskich prawo do opieki dyplomatycznej i konsularnej prawa skargowe do Parlament Europejskiego i rzecznika praw obywatelskich UE
prawo do kierowania pism do instytucji UE
prawo do dostępu do dokumentacji Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego
(tworzy się) prawo do dobrej administracji
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz