To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obudowa prostokątna
Obudowa prostokątna może być konstrukcją bardziej złożoną niż jednonawowa obudowa skrzynkowa. Spotyka się konstrukcje dwu- i trójnawowe oraz konstrukcje wielopoziomowe. Mogą to być ustroje bezprzegubowe, ale także z różnie wkomponowanymi przegubami. Ich płyta denna spoczywa na podłożu sprężystym, a stropowa i ściany są elementami swobodnie odkształcalnymi przemieszczającymi się w stronę wyrobiska (rys. 7.46). Obciążenie ustroju może mieć dowolny rozkład, w zależności od sposobu zasypywania wykopu czy innych oddziaływań, jakie mogą wystąpić w sąsiedztwie płytko zagłębionej budowli. W schematach obliczeniowych powinniśmy uwzglę dnić bardziej jednoznaczną rolę płyty na sprężystym podłożu, ponieważ cała konstrukcja osiada na wyraźnie podatnym podłożu gruntowym.
Metoda sil. W metodzie sił obudowę skrzynkową, możemy rozdzielić na górną część jako typową konstrukcję ramową na podporach spiężystych IV rodzaju. Obliczenia wówczas wykonujemy podobnie jak w przypadku sklepienia płaskiego. Po wykonaniu obliczeń ramy jej reakcje w podporach sprężystych są obciążeniami belki na sprężystym podłożu. Belka bez obciążeń pośrednich może być rozpatrywana jako dwa nakładające się na długości / fragmenty dwóch nieskończenie długich belek:
■ jednej rozciągającej się w prawo od krawędzi A ze współrzefoymi x,
• drugiej rozciągającej się w lewo od krawędzi B ze współrzędnymi 1 -X.
Po obciążeniu belek reakcjami górnej części konstrukcji: momentem i siłąpoprzeczną otrzymujemy zgodnie z zależnościami (7.14e) i (7.14c) związki: Podane rozwiązania można też wykorzystać do obudowy skrzynkowej jako jednej koristrukcji - belki na sprężystym podłożu z nadbudową. Obciążeniem belki jest wówczas oddziaływanie nadbudowy. W dowolnym schemacie metody sił podłoże sprężyste możemy zamienić podporami sprężystymi, wykonując obliczenia metodą Żemocz-kina (rys. 7.47).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)