To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
modele oczepu palowego które przyjmuje się do wyznaczania sił w układzie palowym (np. pod płytą na palach)
Dla określenia sił wewnętrznych w palach oraz oczepie wykorzystuje się Modele obliczeniowe fundamentu
-sztywne -wiotkie -sprężyste
Dla danego modelu wykonuje się obliczenia statyczne Metodą obliczeniową: metoda klasyczna, metoda numeryczna,
Metoda klasyczna wprowadza uproszczenia w schemacie konstrukcji palowej: oczep - sztywna bryła, pale jako wahacze (obustronnie przegubowe) lub pręty na podporach sprężystych(metoda sztywnego oczepu). Metoda klasyczna- sztywnego oczepu- układy dwupalowe, trójpalowe, płaskie
Metoda klasyczna - sztywnego oczepu, płaski układ wielopalowy,
Metoda klasyczna - sztywnego oczepu, układ wielopalowy, przestrzenny
Metody numeryczne: - programy komputerowe do obliczania (metodą przemieszczeń) układów ramowych, rusztów belkowych, ramowo-płytowych - programy MES do obliczania układów płytowych, płytowo-prętowych, powłokowo-prętowych.
Metody numeryczne: dokładniejsza analiza układów i stosowanie schematów bardziej zbliżonych do rzeczywistości
Metody statyki prętowej (numeryczne)
schematy statyczne: płyty, belki na podporach sprężystych, układy ramowe, układy płytowe z palami jako prętami współpracującymi ze sprężystym lub sprężysto-plastycznym podłożem gruntowym
Metody MES, większość programów do zagadnień płaskich (płaski stan odkształcenia), do zagadnień pali potrzebne raczej programy 3D (przestrzenne, nie osiowo symetryczne)
Metoda sprężystego oczepu na podporach sprężystych
W tej metodzie pale modeluje się podobnie jak w metodzie sztywnego oczepu tzn. Za pomocą wahaczy lub podpór sprężystych, natomiast oczep modeluje się o rzeczywistej sztywności. Taką metodę należy stosować gdy w konstrukcji palowej oczep jest odkształcalną belkąlub płyta. W praktyce takimi konstrukcjami są np. Belki podźwigowe na palach, ruszty belkowe pod budynki murowane, konstrukcje szkieletowe oraz płyty fundamentowe na dużej liczbie pali pod zbiorniki, silosy lub inne k.b.Zastosowanie w obliczeniach sprężystego oczepu jest w takich przypadkach bardzo istotne dla uzyskania zbliżonego do rzeczywistości rozkładu sił w palach oraz sił wewnetrznych w oczepach.
Nie ma tablic dla rozwiązań belek na podporach sprężystych, istnieją tablice do rozwiązań belek na podporach stałych (tablice Winklera)
Modelowanie belek na podporach stałych - palach jest obarczone błędem w przypadku złożonego obciążenia (obciążenie równomiernie rozłożone - por. ćwiczenia - może być w ten sposób rozwiązywane)
Rozwiązanie dla podpór liniowo sprężystych lub podpór nieliniowo-sprężystych
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)