Technologia palowania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 2464
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Technologia palowania - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

TECHNOLOGIE PALOWANIA
W przypadku wykonywania fundamentów głębokich mamy do czynienia z problemami tj.: skomplikowana budowa geologiczna dolin rzecznych, złożone warunki geologiczno-inżynierskie. Rozwiązaniem są fundamenty pośrednie palowe.
PALE PRZEMIESZCZENIOWE - grupa tych pali jest instalowana w gruncie bez wiercenia i wydobywania gruntu. Zalicza się do nich:
Pale prefabrykowane - betonowe, stalowe, drewniane
Pale formowane w gruncie - z rurą odzyskiwaną (betonowe) oraz z rurą pozostawianą (betonową lub stalową).
Zagłębianie ich w grunt odbywa się przez wbijanie udarowe, wibracyjne, wciskanie, wkręcanie lub kombinację tych metod. (Trzony pali rys str. 136)
Pale Vibro-Fundex, Vibrex oraz Fundex - należą do pali przemieszczeniowych wykonywanych w gruncie, bez jego wydobywania na powierzchnię (powodują dogęszczenie podłoża, wykazując korzystną charakterystykę zależności obciążenie-osiadanie). Wykonanie ich polega na
- Wbiciu stalowej rurze szczelną podstawą, przy zastosowaniu młota spalinowego lub hydraulicznego (znacznie redukującego drgania przekazywane poprzez podłoże na konstrukcję).
- Wprowadzeniu zbrojenia do suchego wnętrza rury i wypełnieniu jej betonem.
Pale TUBEX - metalowej konstrukcji, wykonywane metodą wkręcania z równoczesnym wciskaniem. Pogrążanie pala jest wspomagane popłukiwaniem zaczynem cementowym, rozpoczynanym w chwili trudności płynnego pogrążania pala. Rurowy trzon pala może być wypełniony betonem lub betonem zbrojonym. Pale te znajdują zastosowanie w budowie, wzmacnianiu i rekonstrukcji fundamentów obiektów wymagających specjalnego posadowienia. Pal składa się z trzonu z rury stalowej zespawanej z podstawą - stalowym butem w kształcie stożka ze spiralnym uzwojeniem i centralnie umieszczonymi dyszami cieczy popłukującej. Rura stalowa jest wypełniona betonem lub betonem zbrojonym, a podstawę i dolny odcinek rurowego trzonu otacza związany zaczyn cementowy. Trzon pala jest złożony z odcinków łączonych za pomocą spawania. Pale te wykonuje się poprzez pokręcanie rurowego trzonu pala z równoczesnym jego wciskaniem, ciśnienie i wydatek tłoczenia zaczynu jest zależne od oporów pogrążania i chłonności gruntu (nie może występować nadmierny wypływ zaczynu wzdłuż rury na powierzchnię). W czasie wtłaczania zaczynu okresowo zmienia się kierunek obrotów na przeciwny i podciąga się pal o kilka decymetrów a następnie powtórnie wciska z równoczesnym wkręcaniem podstawy.
PALE WYKONYWANE BEZ RUR OSŁONOWYCH - technika wykonawstwa pali formowanych w gruncie specjalnym świdrem ślimakowym ciągłym lub osadzonym na rurowym przewodzie rdzeniowym bez zastosowania orurowania. W tej metodzie następuje częściowe lub całkowite rozpychanie gruntu na boki (DOGĘSZCZENIE). Zalety: dobre zespolenie pobocznicy i podstawy pala z podłożem gruntowym, uzyskanie ciągłego i wydajnego procesu formowania pali, pełne przemieszczanie gruntu na boki wraz z jego zagęszczeniem, krótki czas wykonania jednego pala (do 30 min.), brak drgań, możliwość wprowadzenia zbrojenia na części lub całej długości pala pionowego i ukośnego i ukośnego. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz