Obrót papierami wartościowymi

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obrót papierami wartościowymi - strona 1

Fragment notatki:

OBRÓT PAPIERAMI WARTOŚCIOWYMI Obrót papierami wartościowymi reguluje u nas ustawa z dn. 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Publicznym obrotem papierami wartościowymi jest propono­wanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób, albo do nieoznaczonego adresata, z wyjąt­kami np. w postaci udostępnienia akcji pracownikom na zasadach preferencyjnych. Publiczny obrót papierami wartościowymi może się odbywać wyłącznie za pośred­nictwem podmiotów prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Zbywanie papierów wartościowych przez emitenta, np. w drodze przeprowadze­nia publicznej subskrypcji akcji, określa się mianem obrotu pierwotnego. Zbycie pa­pieru wartościowego przez każdą inną osobę (np. przez osobę, która nabyła akcje lub obligacje od ich emitenta) nosi nazwę publicznego obrotu wtórnego. Ten wtórny pu­bliczny obrót odbywa się na giełdach papierów wartościowych.
Pod pojęciem „giełda papierów wartościowych" rozumie się zespół osób, urządzeń i środków technicznych zorganizowany w taki sposób, że przy kojarzeniu ofert sprze­daży i nabycia papierów wartościowych wszyscy uczestnicy rynku papierów warto­ściowych mają jednakowy dostęp do informacji rynkowej w tym samym czasie, przy zachowaniu jednakowych warunków zbywania i nabywania praw.
Giełdy papierów wartościowych zorganizowane są z reguły w formie spółek ak­cyjnych o charakterze niezarobkowym. Ich zadaniem jest umożliwienie dokonywa­nia wtórnego obrotu papierami wartościowymi, a więc przede wszystkim zbywania i nabywania akcji.
Organizacja giełdy i tryb dokonywania na niej transakcji giełdowych są sforma­lizowane. Określa je przede wszystkim statut i regulamin giełdy. Samo założenie giełdy wymaga specjalnego zezwolenia prezesa Rady Ministrów, wydawanego na pod­stawie wniosku zainteresowanego zaopiniowanego przez Komisję Papierów Warto­ściowych i Giełd. Komisja ta sprawuje nadzór nad publicznym obrotem papierami wartościowymi. Transakcje giełdowe przeprowadzane są, jak wspomniano, przez wyspecjalizowane biura maklerskie, którym ich klienci wydają dyspozycje co do za­kupu lub sprzedaży określonych papierów wartościowych. Biura maklerskie mogą również zarządzać cudzymi pakietami akcji na zlecenie ich właściciela, zajmować się doradztwem giełdowym itd. Statut giełdy, a w kwestiach szczegółowych także jej regulamin określają ponadto, jakie papiery wartościowe są dopuszczane do obrotu na danej giełdzie, jaki jest tryb dokonywania transakcji giełdowych, w jakim trybie rozstrzygane są ewentualne spory powstające na tle tych transakcji, sposób, warun­ki i tryb notowania papierów wartościowych, sposób ustalania i ogłaszania kursów tych papierów itd.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz