Obróbka laserowa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 1750
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obróbka laserowa - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Obróbka laserowa
Obróbka laserowa polega na skierowaniu wysoko skoncentrowanej wiązki światła laserowego o bardzo dużej gęstości mocy: 108÷1014 W/m2 na powierzchni materiału. (Działanie lasera polega na wzmocnieniu światła za pomocą wymuszonej emisji promieniowania). Energia wiązki laserowej, tj. fotonów, zamienia się na ciepło, które powoduje bardzo szybkie topnienie i natychmiastowe odparowanie obrabianego materiału. Do obróbki laserowej najczęściej stosuje się lasery molekularne CO2. Mogą być również stosowane lasery neodymowe i rubinowe. Fotony są wytwarzane w wyniku wzbudzenia atomów (wprowadzane na wyższy poziom energetyczny) lub cząstek, które następnie wracają do poziomu podstawowego, emitują porcję energii hν.
Obróbka laserowa charakteryzuję się:
przebiegiem bezstykowym i bezsiłowym,
bardzo szybkim przebiegiem procesu, co zapewni bardzo małą strefę oddziaływania cieplnego, a więc brak naprężeń i odkształceń,
dużą dokładność ±0,005 mm,
jest obróbką cicha i może być w pełni zautomatyzowaną.
Energia wiązki laserowej jest wykorzystywana do: cięcia, wycinania wg programu złożonych kształtów płaskich i usytuowanych przestrzennie z cienkich blach, wykonanych z materiałów trudno obrabialnych, drążenie bardzo małych otworów (np. w łopatkach turbin silników odrzutowych chłodzonych powietrzem), topienia materiałów, spawania, powierzchniowego uszlachetniania powierzchni, hartowania, grawerowania, opisu podziałek przyrządów pomiarowych (suwmiarek, głębokościomierzy itp.) oraz toczenia i frezowania laserowego.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz