To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1.2 Wybór płaszczyzny Obróbka części może następować w każdej z trzech roboczych płaszczyzn XY, ZX lub YZ. Trzecia oś, w której znajduje się narzędzie, jest osią posuwu wgłębnego. Płaszczyzny robocze określane są przez funkcje G17, G18 lub G19. Poniższa tabela pokazuje Państwu, przez którą funkcję G ustala się płaszczyznę obróbkową z odpowiadającą jej osią posuwu wgłębnego. Wybór płaszczyzny (Warunek drogi) Współrzędne płaszczyzny (Płaszczyzna robocza) Oś posuwu wgłębnego Oś narzędzia G17 Płaszczyzna XY Z G18 Płaszczyzna ZX Y G19 Płaszczyzna YZ X Dla symulatora CNC ustalenie płaszczyzny roboczej i osi posuwu wgłębnego następuje w konfiguracji (por. podręcznik do konfiguracji programu: konfiguracja frezarki). W tym podręczniku programowania - wszystkie opisy i przykłady programów występują w płaszczyźnie wyboru G17 (oś posuwu wgłębnego Z). 1.3 Punkty odniesienia Aby wprowadzane wartości współrzędnych były "rozumiane" przez układ sterowania obrabiarki, i mogły być przeniesione na prawidłowy ruch sań narzędziowych, obrabiarka posiada własny system współrzędnych, tzw. układ odniesienia. W układzie tym są ustalone następujące punkty odniesienia: Punkt zerowy obrabiarki Jest to początek układu współrzędnych obrabiarki. Jest on ustalony przez producenta obrabiarki i nie można go będzie zmieniać. W symulatorze frezowania CNC punkt zerowy obrabiarki będzie ustalany w konfiguracji (por. konfigurację programu w podręczniku obsługi). Punkt wyjściowy obrabiarki, baza Punkt wyjściowy obrabiarki służy do cechowania położenia układu pomiarowego. Aby sterowanie znało pozycję sań narzędziowych i przez wewnętrzny system pomiarowy mogło wprowadzić każdy ruch, przy każdym włączeniu maszyny musi być "najechany" punkt wyjściowy obabiarki. W symulatorze CNC położenie punktu wyjściowego obrabiarki ustalane będzie w odniesieniu do punktu zerowego obrabiarki, w konfiguracji (por.konfigurację programu w podręczniku obsługi). Sterowanie odnosi wszystkie wprowadzane ruchy narzędzia (wprowadzane współrzędne) do punktu odniesienia narzędzia. Znajduje się on na powierzchni zderzaka uchwytu narzędziowego. Sterowanie będzie redukować wymiary każdego narzędzia do punktu odniesienia jako wartości korekcyjne, te pobierane będą jako dane przy programowaniu konturu części i przeniesione na drogę ostrza narzędzia (por.także: rozdział 2.6 geometria narzędzia - wartości korekcyjne). Punkt zerowy przedmiotu obrabianego będzie podawany w odniesieniu do punktu zerowego obrabiarki i może być ustalony dowolnie. Warto jednak tak go wybrać, aby pokrywał się z bazą wymiarowania (punktem zerowym) na rysunku przedmiotu obrabianego. Można wtedy dane wymiarowe programować bezpośrednio z rysunku.
(…)
…, do punktu zerowego obrabiarki.
Wymiar absolutny, wymiar przyrostowy
W rysunkach technicznych będziemy używać różne systemy wymiarowania.
Przy wymiarowaniu absolutnym wszystkie wymiary wyprowadzane są od punktu początkowego (zerowego) układu współrzędnych, tzw. bazy.
W przeciwieństwie do wymiarowania absolutnego, przy wymiarowaniu przyrostowym podawany będzie każdorazowo ukierunkowany odstęp między dwoma…
… wskazówek zegara
M05 zatrzymanie wrzeciona
M07 włączenie chłodziwa - pompa nr 1
M08 włączenie chłodziwa - pompa nr 2
M09 wyłączenie chłodziwa
M30 koniec programu z możliwością powrotu
M80 anulowanie wszystkich odbić
M81 odbicie osi X
M82 odbicie osi Y
M83 odbicie osi Z
M84 odbicie osi X i Y
M85 odbicie osi X i Z
M86 odbicie osi Y i Z
M99 koniec podprogramu
F prędkość posuwu
S liczba obrotów
T wymiana…
…
wprowadzane po funkcjach przejść
M03/M04 włączenie obr.
M00 program stop
M07/M08 włączenie chłodziwa
M02 koniec programu
M80 anulowanie odbić
M05 wyłączenie obrotów
M81-M86 odbicia
M09 wyłączenie chłodziwa
F posuw
M30 koniec programu z możliwością powrotu
S obroty wrzeciona
M99 koniec podprogramu
T wymiana narzędzia
4. Funkcje programowania wg DIN 66025 Zestawienie wszystkich funkcji przygotowawczych
G00…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)