Obróbka części - wykład.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obróbka części - wykład. - strona 1 Obróbka części - wykład. - strona 2 Obróbka części - wykład. - strona 3

Fragment notatki:

1.2 Wybór płaszczyzny Obróbka części może następować w każdej z trzech roboczych płaszczyzn XY, ZX lub YZ. Trzecia oś, w której znajduje się narzędzie, jest osią posuwu wgłębnego. Płaszczyzny robocze określane są przez funkcje G17, G18 lub G19. Poniższa tabela pokazuje Państwu, przez którą funkcję G ustala się płaszczyznę obróbkową z odpowiadającą jej osią posuwu wgłębnego. Wybór płaszczyzny (Warunek drogi) Współrzędne płaszczyzny (Płaszczyzna robocza) Oś posuwu wgłębnego Oś narzędzia G17 Płaszczyzna XY Z G18 Płaszczyzna ZX Y G19 Płaszczyzna YZ X Dla symulatora CNC ustalenie płaszczyzny roboczej i osi posuwu wgłębnego na­stępuje w konfiguracji (por. podręcznik do konfiguracji programu: konfiguracja fre­zarki). W tym podręczniku programowania - wszystkie opisy i przykłady programów występują w płaszczyźnie wyboru G17 (oś posuwu wgłębnego Z). 1.3 Punkty odniesienia Aby wprowadzane wartości współrzędnych były "rozumiane" przez układ sterowa­nia obrabiarki, i mogły być przeniesione na prawidłowy ruch sań narzędziowych, obrabiarka posiada własny system współrzędnych, tzw. układ odniesienia. W ukła­dzie tym są ustalone następujące punkty odniesienia: Punkt zerowy obrabiarki Jest to początek układu współrzędnych obrabiarki. Jest on ustalony przez produ­centa obrabiarki i nie można go będzie zmieniać. W symulatorze frezowania CNC punkt zerowy obrabiarki będzie ustalany w konfiguracji (por. konfigurację programu w podręczniku obsługi). Punkt wyjściowy obrabiarki, baza Punkt wyjściowy obrabiarki służy do cechowania położenia układu pomiarowego. Aby sterowanie znało pozycję sań narzędziowych i przez wewnętrzny system po­miarowy mogło wprowadzić każdy ruch, przy każdym włączeniu maszyny musi być "najechany" punkt wyjściowy obabiarki. W symulatorze CNC położenie punktu wyjściowego obrabiarki ustalane będzie w odniesieniu do punktu zerowego obrabiarki, w konfiguracji (por.konfigurację pro­gramu w podręczniku obsługi). Sterowanie odnosi wszystkie wprowadzane ruchy narzędzia (wprowadzane współ­rzędne) do punktu odniesienia narzędzia. Znajduje się on na powierzchni zde­rzaka uchwytu narzędziowego. Sterowanie będzie redukować wymiary każdego narzędzia do punktu odniesienia jako wartości korekcyjne, te pobierane będą jako dane przy programowaniu konturu części i przeniesione na drogę ostrza narzędzia (por.także: rozdział 2.6 geometria narzędzia - wartości ko­rekcyjne). Punkt zerowy przedmiotu obrabianego będzie podawany w odniesieniu do punk­tu zerowego obrabiarki i może być ustalony dowolnie. Warto jednak tak go wybrać, aby pokrywał się z bazą wymiarowania (punktem zerowym) na rysunku przedmiotu obrabianego. Można wtedy dane wymiarowe programować bezpośrednio z rysun­ku.

(…)

…, do punktu zerowego obrabiarki.
Wymiar absolutny, wymiar przyrostowy
W rysunkach technicznych będziemy używać różne systemy wymiarowania.
Przy wymiarowaniu absolutnym wszystkie wymiary wyprowadzane są od punktu początkowego (zerowego) układu współrzędnych, tzw. bazy.
W przeciwieństwie do wymiarowania absolutnego, przy wymiarowaniu przyrosto­wym podawany będzie każdorazowo ukierunkowany odstęp między dwoma…
… wskazówek zegara
M05 zatrzymanie wrzeciona
M07 włączenie chłodziwa - pompa nr 1
M08 włączenie chłodziwa - pompa nr 2
M09 wyłączenie chłodziwa
M30 koniec programu z możliwością powrotu
M80 anulowanie wszystkich odbić
M81 odbicie osi X
M82 odbicie osi Y
M83 odbicie osi Z
M84 odbicie osi X i Y
M85 odbicie osi X i Z
M86 odbicie osi Y i Z
M99 koniec podprogramu
F prędkość posuwu
S liczba obrotów
T wymiana…

wprowadzane po funkcjach przejść
M03/M04 włączenie obr.
M00 program stop
M07/M08 włączenie chłodziwa
M02 koniec programu
M80 anulowanie odbić
M05 wyłączenie obrotów
M81-M86 odbicia
M09 wyłączenie chłodziwa
F posuw
M30 koniec programu z możliwością powrotu
S obroty wrzeciona
M99 koniec podprogramu
T wymiana narzędzia
4. Funkcje programowania wg DIN 66025 Zestawienie wszystkich funkcji przygotowawczych
G00…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz