To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obowiązki dającego zlecenie
9Dającego zlecenie, tak jak agenta, przede wszystkim obowiązuje zachowanie lojalności wobec drugiej strony kontraktu (art. 760 k.c.). 9Podstawowym obowiązkiem dającego zlecenie wobec agenta jest zapłata mu wynagrodzenia zgodnie z umówioną metodą rozliczenia. Jeżeli agent otrzymuje wynagrodzenie jako prowizję od zawartych umów, wtedy dający zlecenie jest zobowiązany złożyć agentowi oświadczenie zawierające dane o należnej mu prowizji nie później niż w ostatnim dniu miesiąca następującego po kwartale, w którym agent nabył prawo do prowizji.
9Ponadto dający zlecenie ma obowiązek udostępnić na żądanie agenta księgi rachunkowe i inne dokumenty, z których wynika podstawa obliczenia prowizji należnej agentowi. Dostęp do tych danych dający zlecenie ma również obowiązek zagwarantować biegłemu rewidentowi wybranemu przez agenta i dającego zlecenie lub ustanowionego przez sąd na wniosek agenta. 9Kolejnym obowiązkiem ciążącym na dającym zlecenie jest dostarczanie agentowi dokumentów i informacji potrzebnych do prawidłowego wykonania umowy. Obowiązek ten obejmuje m.in. informowanie agenta o cenach, rodzajach produktów oferowanych przez dającego zlecenie, dostarczanie druków kart gwarancyjnych towarów, instrukcji obsługi urządzeń sprzedawanych przez agenta itp.
9Na dającym zlecenie ciążą obowiązki dokonywania zawiadomień agenta. Chodzi tu o trzy przypadki: zawiadomienie agenta o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji zawarcia umowy, o niewykonaniu umowy, przy zawieraniu której agent pośredniczył lub którą zawarł w imieniu dającego zlecenie, oraz o tym, że liczba umów lub ich wartość, które dający zlecenie przewiduje, będzie znacznie niższa niż ta, której agent mógłby się normalnie spodziewać. W pierwszym przypadku chodzi jedynie o propozycje zawarcia umowy (np. ofertę lub list intencyjny), a nie o zawarte już umowy. Owe propozycje agent przekazuje dającemu zlecenie, a ten ma obowiązek powiadomić agenta, czy daną propozycję akceptuje czy odrzuca. Niepowiadomienie agenta o decyzji dającego zlecenie uniemożliwia agentowi (przynajmniej częściowo) działanie i wykonywanie jego obowiązków, ponieważ nie wie on, czy przedstawiać dającemu zlecenie podobne oferty, jak zachować się względem osoby, która złożyła przekazaną propozycję zawarcia umowy itd. Informowanie agenta o niewykonaniu przez klienta umowy, w zawarcie której zaangażowany był agent, ma dla tego ostatniego takie znaczenie, że wpływa na wysokość należnego mu wynagrodzenia w systemie prowizyjnym. Z kolei obowiązek informowania agenta o przewidywanym spadku liczby lub wartości zawieranych umów w określonym czasie również ma dla agenta znaczenie, jeżeli otrzymuje on prowizję od liczby czy wartości zawieranych umów. Ów znaczny spadek przewidywany przez dającego zlecenie może wynikać z np. prognozowanego obniżenia popytu na dany towar czy usługę, zakończenia produkcji danego towaru (wycofania go z rynku) czy obniżenia ceny sprzedaży narzuconej przez dającego zlecenie.
(…)
…, a nie tylko wykonywane, ale bez powodzenia. Ponadto umowa agencyjna nie może wyłączać ewentualnego zwrotu wydatków poniesionych przez agenta.
W określonych przypadkach dający zlecenie zobowiązany jest także do zapłaty agentowi świadczenia wyrównawczego.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)