To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UMOWA AGENCYJNA Umowa agencyjna jest szeroko rozpowszechniona w państwach o gospodarce rynkowej. Wielkie przedsiębiorstwa korzystają z usług agentów wprowadzonych na określone rynki, aby przy ich pomocy rozprowadzić jak najskuteczniej swoje wyroby. U nas z usług agentów korzystały przez wiele lat zarówno przedsiębiorstwa państwowe, jak i spółdzielnie, powierzając im prowadzenie w tej formie małych kawiarni, restauracji, stacji benzynowych itd. W warunkach gospodarki rynkowej małe kawiarnie, restauracje szybko zostają sprywatyzowane. Natomiast zwiększa się tradycyjna rola agentów jako pośredników handlowych. W konsekwencji stało się konieczne dostosowanie starych kodeksowych regulacji umowy agencyjnej do aktualnych potrzeb gospodarki rynkowej. Dokonano tego ustawą z dn. 26 lipca 2000 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny. Ustawa ta w sposób nowy reguluje prawa i obowiązki agenta. W myśl ustawy przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest jednak uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie.
Sposób wynagradzania agenta (o ile nie został w umowie określony), ma z reguły formę prowizji. Prowizją jest wynagrodzenie uzależnione od liczby lub wartości zawieranych umów.
Przy umowie agencyjnej agent zobowiązuje się do stałego dokonywania ściśle określonych czynności: albo do pośredniczenia przy zawieraniu umów, albo do zawierania umów.
Agent nie podlega służbowo dającemu zlecenie i wykonuje swe obowiązki samodzielnie. Samodzielność w wykonywaniu obowiązków zbliża z kolei umowę agencyjną do umowy zlecenia. Agent bowiem zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów na rzecz dającego zlecenie lub do zawierania umów w jego imieniu.
W umowie agencyjnej wynik działania agenta jest zawsze niepewny. Agent nie zobowiązuje się do osiągnięcia pozytywnego rezultatu swoich zabiegów (zawarcia umowy), tylko do dołożenia należytej staranności w celu jego osiągnięcia. Występuje ryzyko materialne, jakie ponoszą strony świadczące usługę. Zarówno agent, jak i przyjmujący zamówienie nabywają prawo do wynagrodzenia z momentem osiągnięcia pozytywnych efektów swoich zabiegów (zawarcie umowy). P rzy ustalaniu kwalifikacji prawnej konkretnej umowy jako umo wy agencyjnej należy wziąć pod uwagę następujące cechy : a) Ze względu na swój charakter umowa agencyjna jest zobowiązaniem do świadczenia określonych usług na rzecz dającego zlecenie, b) Treścią tego zlecenia jest zobowiązanie zawierania umów lub pośredniczenia przy ich zawieraniu przez agenta na rzecz dającego zlecenie,
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)