To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obowiązek wydania świadectwa pracy 1. Dokument będący przedmiotem tego obowiązku jest pracownikowi wydany w związku z ustaniem stosunku pracy. 2.Pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo z urzędu, a więc bez wniosku pracownika, i to niezwłocznie. W przypadku rozwiązania lub wygaśniecia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie. Obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy wynika bezpośrednio z art. 97 § 1 KP, gdy tymczasem § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996r.stanowi, że pracodawca wydaje świadectwo pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej na piśmie - w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. W tym zakresie KP i wydany na jego podstawie akt wykonawczy nie są zbieżne, wręcz przeciwnie - pozostają względem siebie w oczywistej sprzeczności. Minister Pracy i Polityki socjalnej wydając rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy przekroczył zakres delegacji ustawowej przewidzianej w art. 97 § 4 KP. Powołany przepis stanowi upoważnienie wyłącznie do określenia szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, a nie do szczegółowego wskazania terminu wydania świadectwa pracy. Wobec zasadniczej sprzeczności obu aktów, przyjąć należy, że w tej materii decyduje akt wyższego rzędu, a więc ustawa.
Jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe, pracodawca nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób.
3.W świadectwie pracy, który pozbawiony jest płaszczyzny ocennej , należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o post. egz., a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Te i inne informacje określa wskazane wyżej rozporządzenie Ministra Pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i sprostowania, chociaż niepotrzebnie zawarty w nim katalog jest zamknięty. W efekcie, nie zobowiązano pracodawców do zawarcia w treści świadectwa informacji o przyczynie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, jeżeli czynność ta została podjęta z przyczyn niedotyczących pracownika. Inne informacje zawarte w rozporządzeniu (jw.) dotyczą m.in.
wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy
(…)
… prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy
wykorzystanego urlopu wychowawczego
okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych
okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielania
okresu wykonywania w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
4.W orzecznictwie przyjmuje się, że świadectwo pracy jako dokument nie ma cech wyłączności w zakresie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)