OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY - strona 1 OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY - strona 2

Fragment notatki:

OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY ( Art. 128- 144 ). OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY ( Art. 128 )- obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Cel społeczno- gospodarczy : w społeczeństwach pierwotnych istniał, choć nie tyle jako obowiązek prawny, ile raczej jako konieczność nakazana przez naturę, w postaci starań rodziców o ich potomstwo. Natomiast co do innych krewnych, to wytworzyła się nawet praktyka stanowiąca przeciwieństwo obowiązku alimentacyjnego- pozbywano się tych, którzy byli ciężarem dla społeczności. Z czasem w miarę harmonizacji stosunków międzyludzkich, obowiązek zabezpieczenia egzystencji każdego człowieka, który znalazł się w potrzebie, stał się najpierw moralnym, a potem prawnym i przybierał różne formy. Najwcześniej wykształcił się właśnie obowiązek alimentacyjny. Ma on trzy aspekty: a) funkcjonalny- polega na czynnościach mających na celu zaspokojenie potrzeb osoby, która sama utrzymać się nie może, b) przedmiotowo ( co do treści )- dostarczenie środków - utrzymywania ( odzież, mieszkanie, leczenie, wyżywienie, zaspokajanie w rozsądnych granicach potrzeb kulturalnych i rozrywkowych ), - wychowania ( potrzebne są tylko małoletniemu dziecku, obejmują przede wszystkim wydatki na szkołę i pomoce szkolne ), c) podmiotowo- występuje on w stosunkach między członkami rodziny- wynika z pokrewieństwa oraz jednakowo pod tym względem traktowanych przez ustawodawcę więzów małżeńskich. Prawo do alimentów- trzy znaczenia: a) prawo potencjalne- np. potencjalnie zobowiązane do alimentów względem swoich rodziców jest ich małoletnie dziecko, choć do konkretnych świadczeń będzie zobowiązane w przyszłości, gdy rodzice nie będą mieli własnych dochodów, a takimi dochodami będzie dysponowało dziecko, b) prawo skonkretyzowane- powstaje wtedy, gdy jedna z osób pozostających w stosunku obowiązku potencjalnego znajduje się w potrzebie, a druga może na jej potrzeby świadczyć ( np. obowiązek rodziców względem dziecka już od chwili urodzenia ), c) zobowiązanie ciągłe, wykonywane okresowo. Prawo do pobierania tych świadczeń- RENTA ALIMENTACYJNA Wierzyciel- UPRAWNIONY Dłużnik- ZOBOWIĄZANY. Stan typowy polega na tym, że człowiek utrzymuje się bądź z wynagrodzenia za pracę lub z innej działalności zarobkowej bądź z dochodów ze swojego majątku. Gdy takich dochodów nie osiąga albo gdy są one niewystarczające, środki konieczne do utrzymania czerpie z innych źródeł: - ubezpieczenia społeczne ( emerytury, renty inwalidzkie, renty rodzinne ), - ubezpieczenia umowne na podstawie umowy z instytucją ubezpieczeniową, - umowa zawarta z innym podmiotem aniżeli instytucja ubezpieczeniowa ( dożywocie, renta ),

(…)

… za przedmiot stosunek alimentacyjny, jaki powstał z ustawy ( zob. niż. ),
- przepisy, z których wynika obowiązek alimentacyjny są normami ius cogens,
- należy do zobowiązań prawnorodzinnych, co dodaje mu szczególnej intensywności
Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych nie może być uznane za nadużycie prawa podmiotowego, ale zasady współżycia społecznego znajdą zastosowanie ( Art. 144 ). Odmowa z powołaniem…
… ( emerytury, renty inwalidzkie, renty rodzinne ),
- ubezpieczenia umowne na podstawie umowy z instytucją ubezpieczeniową,
- umowa zawarta z innym podmiotem aniżeli instytucja ubezpieczeniowa ( dożywocie, renta ),
- renta odszkodowawcza,
- opieka społeczna,
- świadczenia o charakterze filantropijnym ( Polski Komitet Pomocy Społecznej ).
Powstaje problem, jaki jest stosunek powyższych źródeł utrzymania…
…, może polegać, także w całości, lub części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.
- przyjęcie uprawnionego do mieszkania zobowiązanego ( na pewno może wynikać to z porozumienia stron ),
- zobowiązany udostępnia uprawnionym posiadany lokal mieszkalny lub jego część ( np. część dużego domu jednorodzinnego )- zwłaszcza, gdy uprawnionymi są żona i dzieci, a zobowiązanym jest ojciec…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz