Obowiązki alimentacyjne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązki alimentacyjne - strona 1 Obowiązki alimentacyjne - strona 2

Fragment notatki:

Obowiązki alimentacyjne: - stanowi zobowiązanie wynikające z mocy prawa, niezależnie od naszej woli,
- ma wzajemny charakter (rodzice dzieci),
- mają charakter majątkowy,
- prawo do alimentów jest ściśle związane z osobą uprawnionego, jeżeli uprawniony umiera, to obowiązek alimentacyjny nie przechodzi w spadku, bo to jest związane z daną osobą, jeżeli osoba umiera to obowiązek do alimentów wygasa.
Przesłanki obowiązku alimentacyjnego: - o wysokości alimentów rozstrzyga sytuacja osobista i ekonomiczna zarówno uprawnionego jak i zobowiązanego,
- zakres świadczeń zależy od potrzeb uprawnionego oraz zarobków i majątkowych możliwości zobowiązanego,
- na obniżenie alimentów nie wpływa rodzaj wybranych studiów, a na podwyższenie ichnie można za powód brać braku pracy, z której samemu się zrezygnowało.
Wykład 4 19.12.2009r. Obowiązek alimentacyjny wynikający z pokrewieństwa - obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, a zatem obciąża zstępnych przed wstępnymi i wstępnych przed rodzeństwem.
Obowiązek alimentacyjny wynikający z przysposobienia (adopcji): pełne - przysposobiony i przysposabiający to jak rodzina, następuje coś takiego, że cała rodzina dotychczasowa już nie jest rodziną tego dziecka, a staje się tą rodziną nową rodziną (tzn. rodziców adopcyjnych (przysposabiających). Zobowiązanie alimentacyjne dotyczy całej tej rodziny, niepełne - obowiązek alimentacyjny dotyczy wyłącznie przysposobionego i przysposabiającego, (tzn. występuje pomiędzy mną, a dzieckiem, dalszej rodziny nie ma).
O alimenty możemy wystąpić jeśli jesteśmy w niedostatku, do 5 lat od orzeczenia o rozwodzie, można te 5 lat jeszcze przedłużyć składając odpowiednie pismo.
Wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego: możliwe, gdy o nie wystąpimy,
w momencie śmierci uprawnionego obowiązek wygasa,
gdy nie można samemu opłacać tych alimentów,
(nie ma okresu, do którego się płaci alimenty, wystarczy udowodnić, że nie ma się środków do życia i alimenty zostaną przyznane (gdy chce je otrzymywać) lub zmniejszone, albo całkiem usunięte (gdy ja mam je płacić).
Obowiązek alimentacyjny wynikający z powinowadztwa - dotyczy stosunków między ojczymem lub macochą, a pasierbicą lub pasierbem. Jeżeli matka lub ojciec (biologiczny) umrze to obowiązek alimentacyjny przechodzi na ojczyma lub macochę (tzn., gdy umrze matka to przechodzi na macochę, a gdy ojciec to na ojczyma), ale pierw to rodzice biologiczni płaca alimenty.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz