Obligacje korporacyjne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obligacje korporacyjne - omówienie - strona 1 Obligacje korporacyjne - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Obligacje korporacyjne
Formalnie obligacja korporacyjna (przedsiębiorstwa, komercyjna) to dłużny instrument finansowy, na podstawie którego emitent (dłużnik) zaciąga zobowiązanie (dług) u obligatariusza (inwestora, wierzyciela) na określony z góry czas. W praktyce to nic innego jak kolejna forma prawna pożyczki, w której pożyczkodawcy - inwestorzy oczekują jak najwyższych odsetek przy możliwie najwyższym bezpieczeństwie. Inwestowanie w obligacje przedsiębiorstw jest formą lokowania posiadanych oszczędności, która przynosi stabilny i z góry określony dochód. Podmiot emitując i sprzedając obligacje zaciąga w ten sposób pożyczkę, a kupujący ją dostarcza mu pieniędzy. Najbardziej popularny sposób inwestowania w obligacje i zarabiania na nich kojarzy się oczywiście z ich kupnem bezpośrednio od emitenta i trzymaniu ich do dnia wykupu oraz pobieraniu co ustalony czas odsetek. Taka strategia inwestycyjna może być stosowana w odniesieniu do każdej obligacji, niezależnie od tego jaki podmiot jest emitentem obligacji.
Obligacje korporacyjne mogą emitować podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, a także spółki komandytowo-akcyjne (zgodnie z definicją ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o obligacjach). W praktyce więc emitentami obligacji przedsiębiorstw mogą być spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz, pomimo nieposiadania osobowości prawnej, spółki komandytowo-akcyjne. W obecnych czasach obligacja zazwyczaj nie ma już formy dokumentu i funkcjonuje jako zapis elektroniczny w systemie komputerowym odpowiedniej instytucji. Podstawowe kwestie związane z obligacjami reguluje ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jednolity: Dz.U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1300, z późn. zm.)
Podstawowe parametry obligacji korporacyjnych:
Ze względu na sposób oznaczenia obligatariusza wyróżniamy:
imienne
na okaziciela
Z uwagi na sposób oprocentowania obligacji:
oprocentowanie stałe np. 10% w skali roku
oprocentowanie zmienne, najczęściej oparte na stawce WIBOR (WIBOR - wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym. Ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00, na fixingu organizowanym przez Stowarzyszenie Dealerów na podstawie ofert złożonych przez 16 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości. W ciągu 15 minut od publikacji indeksów ustalonych podczas fixingu, uczestniczące w nim banki zobowiązane są do zawierania między sobą transakcji według stawek nie gorszych od zgłoszonych tego dnia.) z dyskontem (cena emisyjna niższa od wartości nominalnej. Stopa dyskonta - stopa zrzeczenia się przyszłych środków finansowych na rzecz aktualnie dostępnych środków. Z jakiej części przyszłych środków jesteśmy skłonni zrezygnować, aby zamienić je w środki bieżące)


(…)

… sporządzenia publicznego dokumentu informacyjnego, zatwierdzanego przez Komisję Nadzoru Finansowego (prospektu lub memorandum).
Do emisji tych obligacji dołączona jest opcja call umożliwiająca emitentowi wykupienie określonej ilości obligacji przed wyznaczonym terminem płatności po cenie ustalonej przez obie strony w chwili zawarcia kontraktu.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz