To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Obliczenia wartości obciążeń i właściwości materiałowych
Mosty drewniane podlegają działaniu takich samych rodzajów obciążeń jak inne mosty. W odróżnieniu od konstrukcji ogólnobudowlanych w określaniu wartości obciążeń należy uwzględniać jeszcze zjawisko zmęczenia oraz czas oddziaływania obciążenia na konstrukcję. Należy również dodać, że w USA i w Kanadzie przy określaniu wartości obciążeń wykorzystuje się od pewnego czasu osiągnięcia teorii niezawodności [68], [97], [120],'[142], [166], [189].
W EN 1995-2 [218] zakłada się, że obciążenia zmienne wywołane przejazdem pojazdów lub przejściem tłumu pieszych, a także wszystkie obciążenia montażowe są obciążeniami krótkotrwałymi. Za takie same uznaje się siły sprężające w pomostach z drewna sprężonego przyłożone prostopadle do włókien. Pozostałe rodzaje obciążeń uznaje się za stałe.
Jak wiadomo oddziaływanie pojazdu czy pieszego opisuje się jako obciążenie skupione. Nie działa ono jednak punktowo na powierzchnię styku, ale rozkłada się pod kątem na odpowiedniej powierzchni (rys. 8.1) sprowadzonej do osi obojętnej pomostu (najczęściej w połowie jego grubości).
Kąt rozkładu obciążenia zależy od rodzaju materiału i jego ułożenia w płycie pomostu. Odpowiednie jego wartości przedstawiono w tablicy 8-1.
Osobnym problemem jest określenie stopnia współpracy elementów konstrukcyjnych, co wiąże się z uwzględnieniem rozkładu obciążeń w poprzek konstrukcji.
Jeśli konstrukcja składa się z systemu równo odległych od siebie, takich samych elementów składowych, które są poprzecznie ze sobą połączone przez układ stężeń umożliwiających rozkład obciążeń w poprzek, wtedy właściwości wytrzymałościowe elementów mogą być mnożone przez współczynnik k . Wynosi on w tym przypadku 1,1. Obciążenia są traktowane w takim przypadku jako krótkotrwałe.
Dla pomostów warstwowych można skorzystać z wykresu przedstawionego na rys. 8.2.
Problemem specyficznym dla mostów drewnianych jest zmienność zawilgocenia elementów konstrukcji i konieczność uwzględnienia tego zjawiska w określaniu wartości oddziaływań oraz w analizie statyczno-wytrzymałościowej. Jak to już przedstawiono w rozdziale 3, zmiany poziomu zawilgocenia wpływają na wytrzymałość elementów i ich sztywność.
EN 1995-1-1 [216] określa klasy użytkowania drewna. W przypadku mostów jest to w zasadzie zawsze klasa 2, która charakteryzuje się wilgotnością elementu drewnianego odpowiadającej temperaturze 20°C i względnej wilgotności otaczającego powietrza, która przekracza wartość 85% tylko kilka tygodni w roku. W zasadzie, wilgotność takich elementów nie przekracza 20%. W przypadku klasy 1, wilgotność elementu, w praktyce, jest niższa niż 12%, w klasie 3 przekracza 20%. Należy unikać stosowania w jednej konstrukcji elementów o różnej zmienności właściwości w czasie. Jeśli jednak tak się stanie, to należy stosować procedury modyfikujące podane w EN 1995-1-1 [216].
(…)
… modyfikujące podane w EN 1995-1-1 [216].
Jak wiadomo właściwości materiałowe różnych wyrobów z drewna różnią się od właściwości samego drewna. Dlatego konieczne jest przyjęcie odpowiednich wartości współczynników yM korygujących je. Zebrano je w tablicy 8-2. Dotyczą …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)