Obliczenia statyczne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obliczenia statyczne - wykład - strona 1 Obliczenia statyczne - wykład - strona 2 Obliczenia statyczne - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Obliczenia statyczne
Słupy oblicza się wstępnie na siłę osiową zwiększoną o 20% w stosunku do wyznaczonej przy uproszczonym schemacie konstrukcji. Najczęściej równomier­nie rozłożone obciążenie poziome układu poprzecznego zastępuje się skupioną siłą przyłożoną na poziomie rygla ramy. Wówczas w zastępczym schemacie ob liczeniowym układu poprzecznego hali można przyjąć w 2/3 wysokości słupa zerowe wartości momentów zginających.
Jest oczywiste, iż oszacowane na podstawie wstępnej analizy przekroje po­przeczne prętów ustroju nośnego hali należy zweryfikować po wykonaniu tzw. dokładnych obliczeń statycznych. W przypadku wystąpienia znaczących różnic między przekrojami założonymi wstępnie a przyjętymi ostatecznie należy po­wtórzyć obliczenia statyczne układów poprzecznych. W układach poprzecznych statycznie niewyznaczalnych zmiana charakterystyk geometrycznych przekrojów poprzecznych prętów Ai, J;t prowadzi do istotnych różnic wytężeń ustroju. Jeśli do obliczeń statycznych stosuje się metody komputerowe, korekta wartości para­metrów Ai, Ą prętów układu poprzecznego jest stosunkowo prosta. Równocześnie zmieniając charakterystyki Ai, Ą prętów, można wykonać analizy optymaliza­cyjne prowadzące do zmniejszenia sił wewnętrznych w ustroju.
Szacunkowe (wstępne) obliczenia statyczne układu poprzecznego hali od­grywają ważną rolę w kontroli wyników otrzymanych metodami komputerowy­mi. Sprawdzenie takie jest niezbędne, gdyż zarówno modelując zachowanie się ustroju hali, jak i wpisując dużą liczbę danych wyjściowych do obliczeń kompu­terowych, można popełnić pomyłkę.
Aktualnie jest dostępnych wiele komputerowych programów obliczeń statycz­nych. Wybór właściwego spośród nich zależy między innymi od przyjętego mo­delu obliczeniowego, który z wystarczającą dokładnością umożliwia oszacowanie wytężeń i przemieszczeń ustroju. Programy tzw. zaawansowane (uwzględniające między innymi nieliniowość geometryczną i fizyczną, podatność połączeń) są bar­dziej złożone i czasochłonne w stosunku do programów uwzględniających analizę sprężystą I rzędu. Programy uwzględniające zarówno wpływ przemieszczeń na wytężenie, jak i zanikającą sztywność prętów, należy stosować do przechyłowych układów poprzecznych zbudowanych z prętów cienkościennych (o przekrojach klasy 4.). W przypadku konstrukcji o prętach grubościennych (o przekrojach klas 1., 2., 3.) właściwą ocenę wytężenia i odkształcenia konstrukcji uzyskuje się, przeprowadzając obliczenia z uwzględnieniem teorii II rzędu. Ścieżki rów­nowagi statycznej ram przechyłowych o węzłach podatnych (w porównaniu do ram o węzłach sztywnych) cechuje mniejsza nośność i sztywność konstrukcji. Z tych też względów nie należy stosować połączeń podatnych w przechyłowych układach poprzecznych hal. Korzyści, które wynikają z zastosowania połączeń podatnych prętów ustroju nośnego, mogą być znaczące w przypadku, gdy kon­strukcja ma dodatkowe usztywnienia przenoszące obciążenia poziome.

(…)

… wytężeń przekrojów i elementów ustroju. Powyższe sprawia, iż należy wykonać obliczenia statyczne konstrukcji osobno od obciążeń stałych i osobno od każdego z obciążeń zmiennych.
Przykłady schematów obciążeń hal przemysłowych pokazano na rys. 5.13 i 5.14. W przypadku konstrukcji hali (rys. 5.13) z podwieszoną do rygla krato­wego wciągarką należy rozpatrzyć schematy obciążeń ustroju od: q — ciężaru własnego konstrukcji (rys. 5.13a), s\ — śniegu według wariantu 1 (rys. 5.13b), s-2 — śniegu według wariantu 2 (rys. 5.13c), wi, wp — wiatru wiejącego z lewej lub prawej strony hali (rys. 5.13d), iuc — wiatru wiejącego od czoła (rys. 5.13e), P — wciągarki (rys. 5.13f).
W hali z suwnicą natorową należy rozpatrzyć następujące schematy obciążeń układu poprzecznego:
— z siłami pionowymi: Vmax na lewym i Vm[n…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz