Obiektywny charakter prawdziwości i fałszywości zdania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obiektywny charakter prawdziwości i fałszywości zdania - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Obiektywny charakter prawdziwości i fałszywości zdania
Wartość logiczna zdania jest czymś obiektywnym. Poglądy dowolnych osób nie mają tu znaczenia. Liczy się rzeczywistość (np. Ziemia kręci się wokół słońca -zdanie prawdziwe, chociaż przed Kopernikiem nikt tak nie twierdził). Często biorąc pod uwagę niestabilność punktu odniesienia mówimy, że dla kogoś dane zdanie jest p a dla kogoś f. Jest to nieprawda, gdyż wartość logiczna może być, co najwyżej nieznana, ale istnieje.
Zdanie analityczne - o jego wartości logicznej przesądza sens użytych słów i nie można mu zaprzeczyć bez naruszenia reguł określających użytych w nim słów.
Zdanie wewnętrznie kontradyktoryczne - Zdanie, którego fałszywość jest przesądzona ze względu na samo użycie błędnych słów (w obrębie danego języka). Np. niebo jest czerwone. Dla stwierdzenia, że zdanie jest wew. kontr. konieczne jest odwołanie się do reguł znaczeniowych danych słów.
Zdania syntetyczne - zdanie, których wartości logicznej nie można ustalić. Gdy jednak chcemy to zrobić odwołujemy się do zgodnego doświadczenia, praktyki wielu osób.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz