OBIEG WODY W PRZYRODZIE - CYKL HYDROLOGICZNY
Całkowita ilość wody w przyrodzie jest stała. Woda występuje w trzech stanach skupienie (ciekłym, stałym i gazowym) podlega więc ciągłemu krążeniu. Obieg wody jest procesem ciągłym określanym jako cykl hydrologiczny.
Woda wraca do atmosfery w wyniku parowania i transpiracji. Szybkość parowania jest największa, gdzie panuje największe nasłonecznienie i prędkość wiatru i jednocześnie najmniejsza wilgotność. Najmniejsza tam, gdzie temperatury są najniższe. Intensywność transpiracji zależy od rodzaju roślinności i warunków klimatycznych.
Obieg duży wody - obejmuje parowanie z oceanów, przemieszczanie się pary wodnej wraz z masami powietrza nad kontynenty, kondensację pary wodnej powodującą opady atmosferyczne.
Mały obieg wody - obejmuje opady, parowanie i odpływ w obrębie zlewni.
W cyklu krążenia wody wyróżnia się:
Fazę atmosferyczną, która obejmuje opad i parowanie.
Fazę kontynentalną: spływ powierzchniowy, wsiąkane, spływ podziemny.
Wielkość odpływu powierzchniowego zależy od ilości opadów, nachylenia stoków i powierzchni zlewni, rodzaju skał i gleb w jej obrębie, od szaty roślinnej i od obecności gruntów nieprzepuszczalnych. Gdy odpływ powierzchniowy przekracza pojemność naturalnych koryt cieków wodnych i woda rozlewa się na równię zalewową i tereny przyległe - powódź.
WŁAŚCIWOŚCI I SKŁAD CHEMICZNY WODY
Woda, która występuje w środowisku odznacza się właściwymi jej cechami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi.
Cechy fizyczne wody: temperatura, gęstość, lepkość, barwa, przewodność elektryczna, mętność, potencjał oksydacyjno-redukcyjny, napięcie powierzchniowe, koncentracja zawiesin łatwo opadających, własności organoleptyczne - smak i zapach.
Cechy chemiczne wody - określane przez jej skład chemiczny.
Własności biologiczne - określone przez występujące w wodzie organizmy
Niektóre z własności fizyczno-chemicznych i biologicznych wody pozwalają określić jej przydatność do różnych celów. Pozwalają ocenić jakość wody i jej stopień degradacji - są to wskaźniki jakości wody. Własności zależą od różnych czynników np.
Budowy geologicznej
Rodzaju pokrywy glebowej
Rodzaju świata organicznego
Warunków klimatycznych
PARAMETRY FIZYCZNE WODY
TEMPERATURA - zmienia się w szerokim zakresie, dobowe i sezonowe zmiany temperatury wód powierzchniowych związane są z występującymi na danym obszarze zmianami temperatury powietrza. Wpływa na zmiany innych cech fizycznych, jak: *gęstość, *lepkość, *rozpuszczalność substancji stałych i gazów. Najlepsza temperatura wynosi 22 stopnie Celsjusza. GĘSTOŚĆ - największą gęstość woda słodka osiąga, gdy T=4 stopnie Celsjusza. W innych temperaturach woda odznacza się mniejszą gęstością. Zależy od koncentracji w wodzie substancji rozpuszczonych.
(…)
… oraz z procesów wzrostu i rozkładu roślin. Jest gazem dobrze rozpuszczalnym w wodzie, podlega hydrolizie tworząc kwas węglowy H2CO3, a następnie dysocjacji - jony wodorowęglanowe, węglanowe.
SIARKOWODÓR - związany jest z beztlenowym rozkładem substancji organicznych zawierających białko. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i jest składnikiem toksycznym. JONY I MAKROPIERWIASTKI - wody podziemne i powierzchniowe…
…. Podwyższona zawartość azotanów w wodzie pitnej jest niekorzystna z przyczyn zdrowotnych. Wapń - pochodzi ze skał osadowych zawierających wapń (wapienie, dolomity, margle, itp.). Antropogenicznym źródłem wapnia są składowiska odpadów przemysłowych np. hałdy popiołów z elektrowni cieplnych. Stężenie wapnia jest też większe w wodach podziemnych w pobliżu wysypisk komunalnych. Magnez - występuje w wodzie w mniejszych stężeniach niż wapń (węglany magnezowe trudno rozpuszczalne). Źródłem magnezu w wodzie są dolomity, magnezyty, kizeryty. Sód - powszechnie występuje w wodach. Pochodzi z rozpuszczania ewaporatów, przenoszenia aerozoli morskich na ląd.
Potas - występuje w niewielkich ilościach, jest składnikiem minerałów bardzo słabo rozpuszczalnych w wodzie jak biotyt, ortoklaz. Jego obecność w wodzie może świadczyć o zanieczyszczeniach fekalnych, występuje w odciekach wysypisk komunalnych. Migracja w środowisku podziemnym słaba - sorpcja przez minerały ilaste. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)