Nurty i kierunki zarządzania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nurty i kierunki zarządzania  - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

PODSTAWOWE NURTY I KIERUNKI NAUKI ZARZĄDZANIA - są to nauki stosunkowo młode , powstały na początku ubiegłego stulecia . Ojcem tych nauk jest F.Taylor- który w 1903 roku wydał pierwszą pracę uznaną za początek nauk zarządzania.
W Polsce w 1904 r swoją pierwszą pracę opublikował Karol Adamiecki.
Pierwszą osobą, która zajęła się badaniami naukowymi nad organizacja i zarządzaniem jest amerykański inżynier TAYLOR, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Był on owładnięty myślą o uzyskaniu wzrostu wydajności pracy. Obiektem jego badań byli robotnicy na stanowiskach wykonawczych. W chwili obecnej odmianę systemy Taylorowskiego mamy w Japonii. Taylor zalicza się do szkoły klasycznej.
Na marginesie: Co robił aby osiągnąć wzrost wydajności pracy? 1. Badał ruchy robocze - obserwował zachowanie przy pracy - ruchu ciała, rąk i nóg - wykazał, że niektóre ruchy można skrócić lub wyeliminować - zastosował badania chronometryczne. 2. Podział pracy - zastosował podział pracy na drobne elementy, które zostały przydzielone wielu osobom - cel - nabycie wprawy i przez to szybsze wykonywanie danych czynności. 3. Oddzielenie wykonawstwa od przygotowania - pracownik na stanowisku wykonawczym powinien dostawać gotowe rysunki, normy, elementy do wykonania pracy a proces przygotowania został przesunięty do biur przygotowania pracy. 4. motywacja pieniężna - pobudzanie do wydajności za pomocą pieniądza - Taylor opracował pewne normy pracy dziennej - ustalone na podstawie najbardziej wydajnych osób - akord progresywny - przy przekroczeniu normy zadanej - dużo większy wzrost premii.
Kolejnymi prekursorami teorii Organizacji i Zarządzania byli H.Ford oraz czeski przemysłowiec Batta. Zaczęli szukać możliwości obniżania kosztów produkcji. Ford wprowadził taśmę produkcyjną dzięki temu zwiększył wydajność pracy a produkcja wzrosła
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz