Nowoczesne organizacje - definicja organizacji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 2639
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowoczesne organizacje - definicja organizacji - strona 1

Fragment notatki:


Organizacja - wielki zespól ludzi powołany do realizacji określonych celów, np. przedsiębiorstwa, instytucje państwowe, szkoły, uniwersytety, szpitale, wiezienia.
Cechy nowoczesnych organizacji:- są zbiurokratyzowane. Biurokracja oznacza ze istnieje wyraźna hierarchia zależności, urzędnicy działają według skodyfikowanych reguł postepowania a ich praca w ramach organizacji jest oddzielona od życia prywatnego. Członkowie organizacji nie są właścicielami środków materialnych, którymi posługują się przy pracy. Weber uważał nowoczesna biurokracje za wysoce wydajna formę organizacji dużych zespołów ludzi pozwalająca na podejmowanie decyzji na podstawie jednolitych kryteriów.Na każdym poziomie organizacji i miedzy różnymi organizacjami rozwijają się struktury nieformalne. Ich badanie jest równie istotne jak badanie formalnych struktur którymi zajmował się Weber- weberowski model biurokracji:Niektóre integralne cechy organizacji mogą stawać na przeszkodzie jej sprawnemu funkcjonowaniu. Z rytualizmem biurokratycznym mamy do czynienia wówczas gdy postępowanie zgodnie z formalnymi procedurami staje się celem samym w sobie i są one przestrzegane nawet wówczas gdy odpowiedniejszy byłby inny sposób postępowania. Innym problemem może być sytuacja, gdy reguły funkcjonowania organizacji zyskują większe znaczenia niż zasadnicze cele organizacji. Biurokracja najlepiej sprawdza się przy realizacji rutynowych żądań, gorzej gdy warunki działania są niestabilne .- architektura nowoczesnych organizacji ma ścisły związek z nadzorem jako środkiem mającym zapewnić posłuszeństwo wobec władzy . Nadzór oznacza obserwacje działań ludzi oraz trzymanie akt zawierających informacje na ich temat. Np. instytucje zamknięte jak; wiezienia, szpitale psychiatryczne to miejsca w których jednostki pozostają przez długi czas odizolowane od świata zewnętrznego.
6 - zgodnie z żelaznym prawem oligarchii w wielkich organizacjach i w społeczeństwie w ogóle władza skupia się w rekach malej grupy, co utrudnia funkcjonowanie demokracji. Z jednej strony centralizacja władzy wiąże się z rozwojem społeczeństw nowoczesnych, z drugiej nasilają się dążenia do demokratyzacji społeczeństw nowoczesnych.- struktura nowoczesnych organizacji jest oparta na dyskryminacji płci . Kobiety przypisane kategoriom zawodowym od początku. W ostatnich latach duża liczba kobiet zaczęła pracować na stanowiskach profesjonalnych i kierowniczych. Panuje przekonanie ze jedynym sposobem w jaki kobiety mogą dostać się na szczyt hierarchii organizacyjnej jest przyjecie typowo męskich postaw.- proces restrukturyzacji - ma na celu odbiurokratyzowanie i uelastycznienie. Np. wiele firm zachodnich przyjęło elementy japońskiego systemu zarządzania: kierownictwo zasięga opinii pracowników niższego szczebla, o wysokości wynagrodzenia i zakresie odpowiedzialności decyduje staż, za jakość pracy oceniane są ni tyle jednostki, ile zespoły.- ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz