Normy żywienia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Normy żywienia - omówienie - strona 1 Normy żywienia - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Normy żywienia Dzienne (dobowe) normy na energię i składniki odżywcze Dzienna racja pokarmowa powinna być tak zostawiona, aby dostarczała wszystkich składników w ilościach pokrywających potrzeby organizmu człowieka.
Zapotrzebowanie człowieka na składniki odżywcze ustalono na podstawie wyników badań obejmujących:
-badania nad stanem odżywienia ludności
-badania nad sposobem żywienia się ludności
W Polsce pierwsze dzienne normy żywienia opublikowano w 1950r. Twórca polskiej nauki o żywieniu prof. Aleksander Szczygieł (wraz z zespołem) prowadził badania naukowe pozwalające na opracowanie kolejnych, rozszerzanych wydań norm w 1970r. i 1983r.
Pierwszym etapem do ustalenia norm żywieniowych jest określenie średniego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze w grupach ludności wyodrębnionych wg wieku, płci, itd., wykorzystując badania naukowe (stan odżywienia, sposób żywienia).
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zróżnicowane dla poszczególnych osób, ustalenie zmienności indywidualnej pozwoliło na opracowanie marginesu bezpieczeństwa, dzięki któremu norma może pokrywać zapotrzebowanie prawie wszystkich członków danej grupy ludności. Wyliczone w ten sposób zapotrzebowanie obejmuje 97,5% danej grupy (populacji).
[W przypadku gdy nie jest znana zmienność średniego zapotrzebowania dodaje się stały margines bezpieczeństwa, dla tiaminy eksperci FAO/WHO ustalili 20%, w Kanadzie dla B12 ustalono normę 100%, wyższą niż ilość potrzebna w celu ochrony przed pojawieniem się klinicznych objawów niedoboru tej witaminy i zachowania jej rezerw.
Jeśli nie jest znane ani średnie zapotrzebowanie, ani jego zmienność, za normę przyjmuje się poziom spożycia, który nie powoduje objawów niedoboru lub nadmiaru danego składnika.
Opracowując normy należy uwzględniać biodostępność składnika odżywczego z różnych produktów (Fe z produktów pochodzenia zwierzęcego 10%, z produktów roślinnych 3%)]
Normy żywienia na energię, podstawowe składniki odżywcze, składniki mineralne i witaminy opracowano dla całej populacji naszego kraju Ludność podzielono na 19 grup w zależności od wieku, płci, stopnia aktywności fizycznej oraz stanu fizjologicznego.
Dzienne normy energii i podstawowe składniki odżywcze obejmują zapotrzebowanie fizjologiczne oraz tzw. margines bezpieczeństwa, tj. 10-20% ponad pozatrzebowanie fizjologiczne.
Nowe podejście do norm odnoszone jest głównie do kryterium obniżenia ryzyka chorób chronicznych a nie tylko zapobiegania chorobom na tle niedoboru.
DRIs = RDA + AI + UL + EAR
DRIs - referencyjne normy spożycia


(…)

… z nieprawidłowym żywieniem:
-cukrzyca II
-otyłość
-choroby naczyń wieńcowych
-nowotwory
-osteoporozy
-próchnica zębów

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz